Death Star na novim plakatima za Star Wars je zaista golem, pa je neki tip izračunao je li to doista moguće

Radi se o svojevrsnoj optičkoj varci, ali računica je u redu

Ljudi diljem svijeta prilično su uzbuđeni zbog novog Star Warsta. Dobro, činjenica je da je dobar dio njih nešto uzbuđeniji zbog kolosalnosti novog Death Stara koji doista izgleda golemo. No, kako piše Wired, izgled te ubojite naprave zapravo je dosta varljiv.

Pa ipak, zamislimo li, kako piše Wired, da je novi Death Star Mjesec, a planet s plakata Zemlja, lako je, barem znanstvenicima, objasniti što se i kako na toj slici zbiva, a sve započinje kutnim promjerom, odnosno kutnom udaljenošću – što je u principu ista stvar.

https://twitter.com/CinemaAttack/status/754035956416741376

Kutni promjer objašnjava prividnu nelogičnost

Naime, kad se neki objekt gleda ili fotografira ne vidi se njegova veličina već njegov kutni promjer. A taj promjer ovisan je o dvije stvari: stvarnoj veličini promatranog objekta i njegovoj udaljenosti od oka, odnosno kamere.

Pogledate li malo bolje dijagram koji se nalazi nešto niže u tekstu, vidjet ćete da obje kugle imaju isti kutni promjer premda je jedna evidentno dosta veća od druge. Kutni promjer računa se, inače, dijeljenjem promjera nebeskog tijela s udaljenošću od tijela, a njegova se vrijednost izražava u radijanima ili stupnjevima.

spring_2016_sketches_key7

Usporedba situacije s plakata sa stvarnim životom

Wired od nas traži da zamislimo osobu u čijoj se pozadini nalazi Mjesec. Mjesečev kutni promjer iznosi otprilike 0.5 stupnja (0.5°) pa će se stoga promatraču učiniti prilično majušnim.

Kutni promjer osobe koja stoji ispred Mjeseca ovisit će pak o udaljenosti te osobe od promatrača. Pretpostavimo li da je ta osoba visoka 1.75 metara, a promatrač je od nje udaljen 40 metara, kutni promjer iznosit će 0.044 radijala ili 2.5 stupnjeva – što je veći kutni promjer od mjeseca.

Priči je potrebno još par modifikacija

Nastavljamo s istom pričom samo što je promatrač ovaj put od promatrane osobe udaljen 200 metara, čime će se, da budemo jasni, promatrač jednako toliko udaljiti i od Mjeseca.

No, budući da udaljenost Zemlje od Mjeseca iznosi 384 milijuna metara tih dodatnih nekoliko metara neće znatno promijeniti krajni ishod jednadžbe. Kutni promjer čovjeka sa slike tako se izjednačio s Mjesečevim iz prvog slučaja pa sad oba kutna promjera iznose 0.5 stupnja.

Gravitacija bi, doduše, mogla biti problematična

Nakon što smo, kako nam je Wired preporučio, smanjili čovjeka, dok je Mjesečeva veličina u pravilu ostala ista, možemo kamerom zoomirati sliku kako bi se njihovi kutni promjeri povećali za istu vrijednost.

Rogue-One-Poster-692x1024

Ali kako bi se Mjesec i stvarno činio velikim poput Death Stara sa Star Warsovog plakata promatrač se treba stvarno dosta udaljiti od čovjeka koji se nalazi pred Mjesecom, ili u ovom slučaju Death Starom, i koristiti telephoto leću. I tad će rezultat biti identičan onom koji je Disney otisnuo na svoj plakat.

Ne znamo, doduše, kako bi funkcionirale stvari s gravitacijom, ali to je ionako neka druga priča.