Svi stručnjaci stalno ponavljaju - higijena je sada najbitnija. Evo što je bitno čistiti

Nekoliko savjeta kako ispravno očistiti dom u doba pandemije

Family cleaning the house. People doing together regular light work of a household, housekeeping management of duties and chores. Vector illustration, faceless characters
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Dok se pandemija koronavirusa širi svijetom, pravo je vrijeme da shvatite kako čišćenje može spriječiti širenje bolesti i što možete učiniti da smanjite rizik infekcije u vašem domu, piše The Conversation. Koronavirus se uglavnom prenosi s osobe na osobu putem sitnih kapljica sline ili drugih tjelesnih tekućina koje lebde u zraku nakon kašlja ili kihanja.

Kontaminirani predmeti ili površine mogu također biti važni u prijenosu bolesti. Nije sasvim jasno kakva im je uloga u širenju koronavirusa, ali za viruse poput SARS-a ili MERS-a, itekako su značajni. Ima smisla da, ako je nešto zagađeno virusom, a ako osoba to dotakne, pa zatim dodirne nos, usta ili lice, može oboljeti. Čišćenje i smanjenje nečistoće može smanjiti rizik prijenosa koronavirusa.

Bitne razlike između čišćenja i dezinfekcije

Razlika je između čišćenja i dezinfekcije. Čišćenje znači uklanjanje organskih tvari poput klica i prljavštine s površine. Dezinfekcija je korištenje kemikalija za uništavanje mikroba na površinama. Čišćenje je važno jer organske tvari mogu inhibirati ili umanjiti sposobnost djelovanja dezinfekcijskog sredstva.

Ako je virus sličan drugim koronavirusima, mogao bi na površinama preživjeti nekoliko sati potencijalno do nekoliko dana. To ovisi o temperaturi, vlazi i materijalu od koje je površina načinjena.

Za prijenos patogena s jednoga mjesta na drugo, najčešće su odgovorne ruke, pa predmeti koje dodirujemo imaju najveći rizik kontaminacije. Daljinac za televizor, vrata hladnjaka, kuhinjski ormarići, pipe i kvake na vratima. Mobilni telefoni i kompjuteri isto tako, ali ih druge osobe, osim vlasnika, ne diraju često.

Koronavirus je ranjiv u okolišu

Koronavirus je osjetljive strukture i ranjiv je u okolišu. Toplina, deterdženti i sapun mogu zaustaviti njegovo funkcioniranje. Čišćenje običnim dezinfekcijskim sredstvom za kućanstvo ubit će virus. Nakon čišćenja, operite ruke ili koristite dezinficijens na bazi alkohola.

Površine brišite u S krivulju sve do kraja površine da bi izbjegli ponovnu kontaminaciju. Koristite papirnate ručnike, a ako koristite krpu operite je poslije upotrebe. Pranje krpa u perilici ubit će virus, osobito kod vrućeg pranja.

Suđe se treba prati u vrućoj vodi

Suđe perite u vrućoj vodi ili u perilici suđa. Ako sumnjate na kontaminiranu odjeću, operite je na najtoplijoj temperaturi kojoj smijete i potpuno je osušite. Odjeća bolesne osobe može se oprati s odjećom drugih ljudi. Rukujete li kontaminiranim predmetima, ručnicima i posteljinom, izbjegavajte ih tresti prije pranja da ne bi onečistili druge površine.

Ruke odmah operite. Imajte na umu da površine imaju utjecaja na širenje patogena pa je sprječavanje onečišćenja u prvom redu jednako važno kao i čišćenje.