Švicarska bi uskoro mogla postati prva zemlja koja će zabraniti dezodoranse sa soli aluminija; sve je više dokaza da uzrokuju rak

Aluminijskih soli ima u većini dezodoransa koje koristimo

Prihvati li prijedlog novog zakona, Švicarska bi uskoro mogla postati prva zemlja koja će zabraniti dezodoranse koji sadrže soli aluminija zbog straha da izazivaju karcinom dojke. Zabrinutost oko aluminijskih soli pojačala se prošlog rujna kada su švicarski znanstvenici otkrili da izlaganje antperspirantima može potaknuti rast tumora. Aluminijskih soli ima u većini dezodoransa koji nam pomažu da smanjimo znojenje i loš miris tijela.

Puno vodećih stručnjaka ističe mane švicarske studije i kažu da nema razloga za zabranu dezodoransa s aluminijskim solima. Švicarska studija obuhvatila je samo miševe i nije potvrđena na ljudima. Komponente koje ovakvi dezodoransi sadrže blokiraju žlijezde znojnice, ali mogu prodrijeti u tkivo i proizvesti neke estrogenu nalik učinke, tvrdi švicarska studija.

Kod miševa rezultiralo agresivnim tumorima

Neki jednostavniji dezodoransi ne sadrže soli aluminija i ne blokiraju žlijezde. Andre Pascal Sappino, koautor studije sa Sveučilišta Geneva, promatrao je izolirane ljudske mliječne stanice, a kasnije ih je replicirao u studijama na miševima. Studija je pokazala da je dugotrajno izlaganje aluminiju rezultiralo tumorima koji metastaziraju ili rastu.

Sappino je s ovime usporedio prvotni skepticizam ljudi oko potencijalne štetnosti azbesta. Azbest je jeftin, privlačan industriji i trebalo je 50 godina da ga napustimo. “Nadamo se da nam neće toliko dugo trebati da odustanemo od aluminijskih soli”, kazao je časopisu The Local. “Ubrizgavanje aluminijevih soli miševima rezultiralo je vrlo agresivnim tumorima.”

Neki su skeptični oko rezultata studije

Profesor Paul Pharoah sa sveučilišta Cambridge mišljenja je da je potrebno fokusirati se na one stvari za koje znamo i imamo čvrste dokaze da povećavaju rizik karcinoma dojke, kao održavanje zdrave težine, redovito vježbanje i smanjenje unosa alkohola.

Kako studija govori samo o utjecaju aluminija na miševe, Pharoah smatra da treba provesti i opsežne dugogodišnje studije na ljudima da bi se točno sudilo o utjecaju aluminija.