Švicarski profesor tvrdi da je muška brada osjetno prljavija od, za nevjerovati, pseće dlake

Profesor Gutzeit uzimao je briseve i analizirao mikroorganizme u dlakama

Čini se da bradati muškarci u bradi nose više klica nego što ima pseća dlaka. Prema profesoru Andreasu Gutzeitu sa švicarske Hirslanden Klinik koji je proveo ovo istraživanje, uzorci uzeti s muške brade imaju više bakterija nego oni uzeti sa pseće dlake. Studija je izvorno pokrenuta kako bi se utvrdilo da li se bolestima koje prenose psi mogu zaraziti ljudi putem uređaja za magnetsku rezonancu koje su koristili i veterinari.

Uzeti su brisovi s 18 muških brada i s 30 psećih vratova. Na svim uzorcima brada muškaraca u dobi od 18 do 76 godina, izbrojao se visoki broj bakterija. Kod 30 testiranih pasa, 23 uzorka imala su visoki broj mikroorganizama, a kod ostalih je broj bio umjeren. Znanstvenici su isto tako ustanovili da je polovica muških brada sadržavala organizme štetne za ljudsko zdravlje.

Senzacionalističke tvrdnje i neprovjerene studije

“Na osnovu ovih saznanja, psi se u odnosu na muške brade mogu smatrati čistima”, objašnjava dr Gutzeit. Keith Flett, osnivač udruženja Beard Liberation Front, kazao je da postoji opravdana sumnja o legitimitetu ove studije. “Mislim da je moguće naći razne vrste neugodnih stvari ako uzimate uzorke iz ljudske kose ili dlanova. Ne vjerujem da su brade same po sebi, nehigijenske. Čini se da postoje stalne negativne priče oko brade koje sugeriraju da se radi o strahu od brada, više nego o bilo čemu drugome.”

Jedna studija iz 2015.godine, mikrobiologa Johna Golobica, rađena za stranicu KOAT7, pokazala je da nasumično uzeti uzorci s muške brade sadrže crijevne bakterije koje se obično nalaze u fekalijama. “Iako nije vjerojatno da će izazvati bolest, malo je zabrinjavajuće”, kazao je Golobic. Drugi znanstvenici nisu se složili sa Golobicevim senzacionalističkim tvrdnjama jer kažu da većinu bakterija u bradi imamo i na koži.