Svijet je prepun genijalnih škola, napravili smo mali pregled onih zbog kojih ozbiljno plačemo što nisu ovdje

Djeca mogu utjecati na smjer svog obrazovanja

Inovacije u obrazovanju mogu poprimiti različite oblike, primjerice, uključivati nove tehnologije ili metode učenja, odlaske na izlete, mogu podrazumijevati odbacivanje postojećih socijalnih normi ili se fokusirati na povezivanje s lokalnom zajednicom, piše Business Insider.

Modeli i programi obrazovanja u inovativnim školama tako mogu biti napravljeni po uzoru na legendarnog izvršnog direktora Applea Stevea Jobsa, poput škole u Amsterdamu ili mogu u potpunosti odbaciti rodne stereotipe poput škole Egalia u Stockholmu u Švedskoj. Napravili smo mali pregled škola za koje nam se čini da su ispred svog vremena i zbog kojih smo malo tužni, jer takvih nema u Hrvatskoj.

1. Ørestad Gymnasiumm, Kopenhagen, Danska – škola u kojoj svi uče zajedno u jednom gigantskom razredu

ørestad gymnasium
Gimnazija Ørestad Wikipedia

Gimnazija Ørestad je jedna ogromna učionica u kojoj 358 srednjoškolaca zajedno uči u prostranoj staklenoj kocki. Škola nastoji potaknuti učenike na suradnju i funkcioniranje u potpuno otvorenom okruženju, prvenstveno kako bi naučili fleksibilno razmišljati o različitim temama. “Želimo obrazovanje u kojem će učenici istraživati i zajednički raditi na rješavanju stvarnih problema”, izjavio je ravnatelj Allan Kjær Andersen za Business Insider.

2. Škola Steve Jobs, Amsterdam, Nizozemska – klinci sami kreiraju svoje obrazovanje

school-steve-jobs

Kao što ime škole sugerira, škola Steve Jobs protivi se konvencionalnim metodama obrazovanja. Umjesto da djecu prisiljavaju na prolaženje jednakog sistema obrazovanja, omogućavaju im da znanje stječu vlastitim tempom. Svi učenici od četvrtog do 12. razreda imaju iPad s aplikacijama koje ih vode kroz individualizirano učenje, s ciljem da djeca sama dizajniraju vlastito obrazovanje. Otvoreno je nekoliko Steve Jobs škola u svijetu.

3. Škola AltSchool, San Francisco, Kalifornija – odmalena su fokusirani na tehnološke vještine

altschool-san-francisco

Model obrazovanja u školi AltScholl sastoji se od potpunog napuštanja tradicionalnih metoda ubrazovanja. Klasični sustav testova zamijenili su modelom u kojem je na prvom mjestu unaprijeđivanje tehnoloških vještina i poticanje djece na fleksibilno razmišljanje kako bi se kasnije lakše uhvatili u koštac s promjenama u načinu na koji svijet funkcionira.

4. Škola Carpe Diem, Aiken, Ohio – djeca dobivaju iskustvo stvarnog svijeta, u uredu

carpe-diem-schools

Škola Carpe Diem više podsjeća na uredsku zgradu nego na učionice. U glavnoj prostoriji koja se naziva The Learning Centre (Centar za učenje) smješteno je 300 pregrađenih stolova s računalima koja učenici svakodnevno koriste u savladavanju znanja. Model se pokazao prilično uspješnim. Škola Carpe Diem Arizona, koja je u toj saveznoj državi podvrgnuta mjerenjima uspješnosti već četiri godine zaredom, dobila je ocjenu 92 posto učinkovitosti, dok je prosjek škola inače 65 posto.

5. Blue School, New York, SAD – čak uče reciklirati i popravljati kućanske aparate

blue-school-facebook

Osnovana kao igraonica 2006. godine, u Blue School je poticanje kreativnosti na prvom mjestu. Svjesni propusta u funkcioniranju školskog sustava, osnivači su odlučili u obrazovanje unijeti malo otkačenosti te ljubav prema postavljanju pitanja i istraživanju. Primjerice, u kurikulumu se nalazi smišljanje novih metoda recikliranja, stvaranje 3D modela New Yorka i popravak kućanskih aparata.

6. Brightworks, San Francisco, Kalifornija – klinci rade sve ono što im roditelji ne daju

birghtworks-facebook

Škola Brightworks probrala je nekoliko najopasnijih stvari koje roditelji inače zabranjuju svojoj djeci i od njih napravila kurikulum. Učenici se za vrijeme nastave potpuno uprljaju, igraju se s vatrom, rastavljaju kućanske uređaje i tome slično. Škola je smještena u prostranom skladištu i ispunjena s umjetničkim projektima, mobilnim scenografijom za kazalište i još hrpom stvari koje potiču na kreativnost.

7. Big Picture Learning. Providence, Rhode Island – odmah u startu pokušavaju, uz pomoć mentora, shvatiti što žele raditi u životu

big-picture-learning-providence-rhode-island

Model ove škole sastoji se u rušenju zidova između obrazovanja i svijeta rada. Od samog početka, djeca uče da je njihova kreativna strast na prvom mjestu. Kako bi razvijali te strasti, dobivaju mentore s kojima djeca rade u područjima u kojima jednog dana žele izgraditi karijeru.

8. Škola Egalia, Stockholm, Švedska – ne postoje rodne zamjenice, svi su ravnopravni

egalia-stockholm-sweden
egalia-stockholm-sweden

U školi Egalia sustav se temelji na potpunoj ravnopravnosti među učenicima. U sustav su uključene dvije škole, Egalia and Nicolaigården, koje su odbacile korištenje rodnih zamjenica u nadi da će djeca doživljati jedni druge ravnopravnima. Umjesto ona ili on, djeca se oslovljavaju imenom, a osnovni je cilj eliminacija svih mogućih diskriminacija, što uključuje diskriminacije na osnovu spola, dobi, religije, društvenog statusa.

9. Škola Summit Sierra, Seattle, Washington – djeca su gotovo potpuno samostalna u svom obrazovanju

summit-sierra

Škola Summit Sierra otvorena kao škola za personalizirani pristup učenju – obliku obrazovanja u kojem se uz korištenje tehnoloških dostignuća potiče učenike u preuzimanje aktivne uloge u vlastitom obrazovanju. Svakoga dana, djeca provode pola sata u čitanju, pola sata u rješavanju zadataka iz matematike, prate online tečajeve te s mentorima i drugim učenicima razgovaraju o karijerama i ciljevima u životu. Iako su djeca u ovakvom modelu obrazovanja mnogo samostalnija, učitelji su i izrazito dalje važni, ali prvenstveno u ulozi mentora.