Svjetski ekonomski forum izbacio je i listu zemalja složenu prema zdravlju građana. Ne, mi nismo pri vrhu

Hrvatska je na 68. mjestu, a prvo mjesto dijele Japan, Hong Kong, Španjolska i Singapur

Hospital medical staff team doctors nurses surgeon vector flat Illustration of character doctor with stethoscope, reliable team of doctors
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Svake godine, Svjetski ekonomski forum objavljuje Global Competitiveness Report, izvješće o stanju u svjetskoj ekonomiji. Zemlje se uspoređuju na osnovu 12 čimbenika, uključujući infrastrukturu, inovacije i financijski sustav. Jedan od čimbenika koje Svjetski ekonomski forum razmatra u procjeni ljudskog kapitala je koliko su zdravi građani neke zemlje.

Da bi se to izmjerilo, nacije se uspoređuju na temelju procjena koliko godina osoba može očekivati da će biti dobroga zdravlja, to se zove očekivano trajanje zdravog života, mjerna jedinica koja kombinira podatke o smrtnosti s podacima o zdravstvenom statusu. Prema izvješću za 2018. godinu donosimo listu najzdravijih zemalja.

Costa Rica najbolja u Latinskoj Americi

Malta ima dugačku povijest kvalitetne zdravstvene skrbi. Od prošle godine, Malta je sa 23. skočila na 16. mjesto. Očekivano trajanje zdravog života u Malti je 70,9 godina. Austrija utroši 7 posto bruto dohotka na zdravstvenu skrb, očekivano trajanje života je 70,9 godina. Luksemburžani su pali za nekoliko mjesta od prošle godine kada su bili na šestome mjestu. Očekivano trajanje zdravog života je 71 godina.

Costa Rica ima najbolje zdravstvene usluge u Latinskoj Americi i očekivano trajanje života je 71,2 godine. Ta se zemlja popela za 23 mjesta od prošle godine. Kanada je vrlo ponosna na svoj zdravstveni sustav, mada je nedavna anketa pokazala da Kanađani smatraju da ustanove za liječenje mentalnih bolesti nisu dovoljno financirane. Očekivano trajanje života je 71,2 godine.

Norveška najviše troši na zdravstvo po osobi

Izrael, koji je prošle godine bio na 13. mjestu, sada je jedanaesti sa 71,4 godine. Island ima univerzalnu zdravstvenu skrb, i vrlo malo građana ima privatno zdravstveno osiguranje. Trajanje 71,5 godina. U Norveškoj djeca do šesnaeste godine ne plaćaju ništa za zdravstvenu njegu. Ova skandinavska zemlja potroši po osobi više na zdravstvenu skrb nego ijedna druga na svijetu. Trajanje zdravog života je 71,5 godina.

Australija se popela za jedno mjesto i sada je osma sa 71,5 godina. Francuska je poznata po izvrsnim zdravstvenim uslugama i zauzima visoko sedmo mjesto na koje se popela s jedanaestog, sa 71,7 godina. Puno Talijana ima visoku kvalitetu života zahvaljujući zdravstvu. Očekivano trajanje zdravog života je 71,8 godina. I Švicarska ima univerzalne zdravstvene usluge, građani moraju imati zdravstveno osiguranje. Trajanje je 71,9 godina.

Hrvatska je tek na 68. mjestu

Četiri zemlje dijele prvo mjesto. Japan sa 73,2 godine, Hong Kong, s više od 7,3 milijuna ljudi, ima najviše očekivano trajanje života sa 87,32 za žene i 81,24 za muškarce.

Španjolska potroši 10 posto svog bruto dohotka na zdravstvo, a očekivano trajanje zdravog života je 72,6 godina. Singapur je druga malena grad-država koja se popela na sam vrh. Očekivano trajanje zdravog života je 73,6 godina. Hrvatska je zauzela 50. mjesto sa 67,4 godine. Ukupno, s obzirom na zdravstvo, je na 68. mjestu.