Tajkunova udovica, omiljena profesorica, donirala milijardu dolara svom faksu: 'Studij će odsad svima biti besplatan'

Gospođa je htjela ostati anonimna donatorica, ali njezini najbliži suradnici su je nagovorili da odustane od te želje

FOTO: AFP / Albert Einstein

Udovica investitora s Wall Streeta, 93-godišnja Ruth Gottesman, donirala je milijardu dolara medicinskom fakultetu Albert Einstein College of Medicine u Bronxu. Traži da se donacija iskoristi za pokrivanje školarine za sve buduće studente.

Gottesman je bivša profesorica na tom fakultetu, bavila se proučavanjem poteškoća u učenju i vodila programe opismenjavanja. Njezina donacija jedna je od najvećih donacija obrazovnoj ustanovi u SAD-u i najveća donacija medicinskom fakultetu.

Gottesman je bogatstvo naslijedila od pokojnog supruga Davida Gottesmana koji je bio štićenik Warrena Buffetta (američki ulagač, industrijalac i filantrop, prema listi časopisa Forbes treći najbogatiji čovjek na svijetu op.a.). Već na samom početku karijere Gottesman je uložio u Berkshire Hathaway, Buffettovu multinacionalnu kompaniju.

Za donaciju presudilo prijateljstvo

Donacija je značajna zbog iznosa, ali i zato što ide medicinskoj ustanovi u Bronxu, najsiromašnijoj četvrti u New Yorku. Brojni milijarderi su ranije dali ogromne donacije poznatim medicinskim školama, fakultetima i bolnicama na Manhattanu, najbogatijoj gradskoj četvrti.

Gottesman je imala dugu karijeru u Einsteinu. Počela je raditi 1968., kada je preuzela posao direktorice psihoedukacije. Dugo je bila u upravnom odboru fakulteta kojim i sada predsjedava.

Posljednjih godina postala je bliska prijateljica s pedijatrom dr. Philipom Ozuahom koji nadgleda medicinski fakultet i bolnicu u njegovom sastavu, Medicinski centar Montefiore. To prijateljstvo bilo je presudno u njezinoj odluci o donaciji novca kojeg je naslijedila od supruga.

Upoznali su se prije četiri godine

Početkom 2020. dvoje prijatelja sjedili su jedno pored drugoga na letu za West Palm Beach na Floridi. Bilo je to prvi put da su proveli nekoliko sati zajedno. Razgovarali su o svom djetinjstvu – njezinom u Baltimoreu, njegovom u Nigeriji i onome što im je zajedničko.

Oboje su doktorirali na području obrazovanja i proveli svoje karijere u istoj ustanovi u Bronxu, pomažući djeci i obiteljima u potrebi.

Kad se dr. Ozuah preselio u New York nije poznavao nijednu osobu u gradu i proveo je godine kao općinski liječnik u južnom Bronxu prije nego što je stigao na medicinski fakultet. Nakon leta, pružili su si ruku.

Tada je stigla korona i zaustavila svijet

Tada je došla korona koja je zaustavila događanja u svijetu. David Gottesman obolio je od korone, a ona je preboljela lakši oblik viroze. Ozuah je poslao vozilo hitne pomoći u dom Gottesmanovih u Ryeu u New Yorku da ih odveze u Montefiore, najveću bolnicu u Bronxu.

U tjednima koji su uslijedili, Ozuah im je svakodnevno dolazio u posjete, u punoj zaštitnoj opremi, kako bi provjerio njihovo zdravstveno stanje. “Tako je nastalo prijateljstvo. Obilazio sam ih svaki dan tijekom tri tjedna”, rekao je Ozuah.

Prije tri godine Ozuah je zamolio Gottesman da sjedne na čelo povjereničkog vijeća medicinskog fakulteta. Iako je ranije radila taj posao, iznenadio ju je poziv, s obzirom na njezine godine. Kaže kako ju je ta gesta podsjetila na bajku o lavu i mišu gdje lav poštedi mišu život, a miš mu kaže: “Možda ću ti jednog dana biti od pomoći”.

Suprug je preminuo prije dvije godine

Suprug Gottesman umro je 2022. u dobi od 96 godina. “Ostavio mi je, bez mog znanja, cijeli portfelj dionica Berkshire Hathawaya”, rekla je i dodala da su upute uz ostavštinu bile jednostavne: “Učini s tim što god misliš da je ispravno”.

Navodi kako su je djeca poticala da ne čeka predugo s novcem i da je odmah shvatila što želi. “Htjela sam financirati studente na Einsteinu kako bi dobili besplatno školovanje. Bilo je dovoljno novca da potraje zauvijek”, objasnila je Gottesman. Tijekom godina razgovarala je s desecima budućih Einsteinovih studenata medicine.

Školarina iznosi više od 59.000 dolara godišnje, a mnogi su diplomirali s ogromnim dugom na medicinskom fakultetu, često većim od 200.000 dolara. Donacijom će omogućiti budućim studentima da krenu u izgradnju karijere bez dugova, ali se nada i kako će donacijom potaknuti one koji žele postati liječnici da se prijave na fakultet, piše The New York Times.

Prostor za studente koji ne bi dobili priliku

“Imamo izvrsne studente medicine, a ovo će otvoriti prostor za mnoge druge studente čiji je ekonomski status takav da ne bi ni razmišljali o odlasku na medicinu. To je ono što me čini jako sretnom zbog ove donacije. Imam priliku, ne samo pomoći Philu, već pomoći Montefioreu i Einsteinu na pravi način. Ponosna sam što sam to mogla”, rekla je Gottesman.

Donaciju je, navodi, Ozuahu najavila još u prosincu. “Ovo je bio trenutak miša iz priče o lavu i mišu”, kazala je. Pitala je Ozuaha kako najbolje iskoristiti novac, a on je kao prvu ideju istaknuo upravo besplatno školovanje. “To je ono što sam željela učiniti”, kazala je.

Gottesman kaže i da se ponekad pita što njezin suprug misli o toj donaciji. “Nadam se da se smije i da se ne mršti. Ali dao mi je priliku da to učinim i mislim da bi bio sretan”, kazala je.

Nije željela da se zna tko daje donaciju

Ozuah otkriva da je Gottesman htjela ostati anonimna donatorica. On je, pak, inzistirao na tome da se zna o kome je riječ jer smatra da bi drugi mogli njezin život i njezinu gestu smatrati inspirativnim. “Imamo nekog tko je potpuno posvećen dobrobiti drugih i ne želi pohvale, nikakva priznanja”, rekao je Ozuah.

Neke škole i fakulteti promijenili su imena nakon donacije bogatih ljudi koje su bile višestruko manje. Gottesman je donaciju uvjetovala time da Albert Einstein College of Medicine ne mijenja ime u njezino.

Albert Einstein je fizičar koji je razvio teoriju relativnosti, pristao je dodijeliti svoje ime medicinskoj školi koja je otvorena 1955. godine. “Ime nije bilo moguće nadmašiti. Imamo ‘prokleto’ dobro ime – imamo Alberta Einsteina”, zaključila je Gottesman.