Testosteroni imaju popriličan utjecaj na financijsko tržište, tvrdi nova studija

Povećana razina kortizola i testosterona utječu na trgovce koji se bave investicijama

NEW YORK - AUGUST 15:  Traders works on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) August 15, 2008 in New York City. Stocks were up in morning trading on Wall Street as the strengthening U.S. dollar drove global commodity prices down.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Novo istraživanje otkrilo je kako testosteron i kortizol imaju znatan utjecaj na financijsko tržište jer oni utječu na sklonost rizicima koji mogu destabilizirati tržište.

Istraživanje je obljavljeno u Scientific Reports, a Ed Roberts s odjela za medicinu s londonskog Imperial Collegea s kolegama je simulirao prostor za trgovanje uz pomoć volontera koji su između sebe kupovali i prodavali imovinu.

Znanstvenici su mjerili prirodnu razinu hormona kod ispitanika kao i umjetno podizanje hormona. Otkriveno je kako su volonteri skloniji rizičnim investicijama nakon što im se dala doza kortizola ili testosterona.

Rezultat stresnog okruženja

Ova dva hormona imaju najveći utjecaj na muškarce koji rade na financijskim tržištima i oni su skloniji financijskom riziku, a isto se ponašaju kada su uspješni. “Otkrili smo da kortizol i testosteron navode ljude prema rizičnijima investicijama.

15573590087_7c0b4fba64_o

Kortizol direktno utječe na rizično ponašanje, dok testosteron povećava optimistično ponašanje.”, napisali su znanstvenici u svom istraživanju. “Promjena u razini kortizola i testosterona može imati ključnu destabilizirajuću ulogu na financijskim tržištima kroz jače rizično ponašanje, jer on djeluje kroz različite bihevioralne puteve.”

Prema znanstvenicima visoka razina ova dva hormona kod trgovaca povezana je s kompetitivnim i stresnim okruženjem financijskog tržišta.

Utječu na odlučivanje

Kortizol se povećava kada osoba dođe u stanje stresa i on priprema osobu za neku vrstu borbe. Znanstvenici smatraju da promjena razina hormona može objasniti shvaćanje ponašanja trgovaca, pogotovo tijekom financijske nestabilnosti.

“Naš je cilj naučiti više o tome što hormoni rade. Nakon toga možemo istraživati okruženje u kojem prodavači rade i razmišljati je li on stresan ili previše kompetitivan.”, rekao je Roberts koji tvrdi da rezultat njihovog istraživanja sugerira da testosteron i kortizol potiču rizično ponašanje po pitanju investicija.