TikTokom se masovno šire laži o kontracepciji, liječnici upozoravaju žene da ne slušaju influencere: 'Oni samo žele dobiti pratitelje'

Eksplozija dezinformacija o hormonalnoj kontracepciji brine liječnike

FOTO: Unsplash

Ako na TikToku ili Instagramu u tražilicu upišete kontracepcija, ili na engleskom jeziku brith control, iskočit će vam hrpa obmanjujućih videa koji šire pogrešne informacije, poput onih u kojima mlade žene krive pilule za debljanje ili da neke kontracepcijske pilule mogu dovesti do neplodnosti.

Umjesto toga, influenceri na društvenim mrežama preporučuju “prirodne” alternative, kao što je usklađivanje spolnih odnosa s menstrualnim ciklusima, što je slabo učinkovita metoda za koju liječnici upozoravaju da bi mogla rezultirati neželjenom trudnoćom, upozorava The Washington Post.

Liječnici kažu da su svjedoci eksplozije dezinformacija o kontracepcijskim pilulama na internetu koje ciljaju na ranjivu demografsku skupinu: ljude u ranim 20-ima za koje je vjerojatnije da će povjerovati onome što vide na društvenim mrežama koje im prikazuju niz videozapisa o porukama koje nemaju znanstveno uporište.

Val neželjenih trudnoća

Dok liječnici kažu da je hormonska kontracepcija, koja uključuje kontracepcijske pilule i spiralu, odnosno intrauterine uloške (IUD), sigurna i učinkovita, zabrinuti su zbog dugotrajne netransparentnosti struke o nekim ozbiljnim, ali rijetkim nuspojavama zbog kojih su mnogi pacijenti tražili informacije od nekvalificiranih osoba online.

Liječnici i istraživači kažu da je dostupno malo podataka o razmjerima tog novog fenomena, ali anegdotalno, sve više pacijenata dolazi s pogrešnim predodžbama o kontracepciji koje potiču utjecajnih osoba ili konzervativnih komentatora koji ih uvjeravaju da su zbog hormonske kontracepcije narušene tradicionalne slike obitelji.

“Ljudi se predstavljaju kao stručnjaci i govore o stvarima koje znanost ne potvrđuje”, rekao je Michael Belmonte, ginekolog u Washingtonu i stručnjak za planiranje obitelji s Američkog koledža opstetričara i ginekologa. Kaže da žene često dolaze na pobačaj nakon što su povjerovale u ono što vide na društvenim mrežama o opasnostima hormonske pilule i učinkovitosti praćenja mjesečnica za sprječavanje trudnoće. Mnoge od tih pacijentica su iz američkih država koje su potpuno ili djelomično zabranile pobačaje, rekao je, uključujući Teksas, Idaho, Georgiju, Sjevernu Karolinu i Južnu Karolinu.

Nutricionizam za menstrualni ciklus

Jedna od influencera koja promovira nekorištenje kontracepcijskih pilula jest Nicole Bendayan (29), koja je prikupila više od milijun pratitelja na Instagramu i TikToku kojima se predstavlja kao holističarka. Ona je na društvenim mrežama podijelila da je prestala koristiti hormonsku kontracepciju jer je bila zabrinuta zbog debljanja, niskog libida i povremenog krvarenja, za što smatra da su nuspojave hormonske kontracepcije.

Bendayanin TikTok o prestanku uzimanja pilula i postajanju “nutricionisticom za sinkronizaciju ciklusa” u kojem uči žene ”kako živjeti u skladu sa svojim menstrualnim ciklusima” privukao je 10,5 milijuna pregleda. No ona nije licencirani liječnik niti specijalist.

@nicole.bendayan

#stitch with @foureign444 the disservice to women in the health care and educational system #womenshealth #learnhow #hormones

♬ original sound – Nicole | Women’s Health

Za The Washington Post je pak rekla da je više liječnika odbacilo mogućnost da su ti njezini simptomi povezani s kontracepcijom. Svojim pratiteljima govori da hormonska kontracepcija može smanjiti razinu magnezija, vitamina B, C i E i cinka. Naplaćuje stotine dolara za tromjesečni virtualni program koji uključuje analizu krvnih slika za ono što ona naziva hormonskom neravnotežom. “Uvijek jasno dajem do znanja u odricanju od odgovornosti da nisam medicinski stručnjak i da bih rado radila sa zdravstvenim timom”, kaže Bendayan koja živi u Španjolskoj.

Posljednjih godina pojavila se cijela industrija oko regulacije hormona za koju stručnjaci kažu da se često radi samo o uzimanju novca. Nema dokazane znanosti da režimi za balansiranje hormona koje ljudima guraju neki influenceri, poput Bendayan, djeluju. TikTok je neke njezine objave čak uklonio, one u kojima govori o mentalnom zdravlju i hormonalnoj kontracepciji.

Svi oblici lijekova, uključujući hormonsku kontracepciju, mogu imati nuspojave. Neke su rijetke, ali ozbiljne, poput krvnih ugrušaka koje mogu izazvati kontracepcijske pilule s estrogenom. IUD može probušiti stijenku maternice.

Koje su zapravo nuspojave?

Mnoge od ovih nuspojava mogu se ublažiti prelaskom na drugu vrstu kontracepcije ili samo čekanjem nekoliko mjeseci da se simptomi povuku, piše The Washington Post. “Samo zato što imate manje nuspojave ne znači da metoda koju koristite nije sigurna. Ako žene ostanu na pilulama nekoliko mjeseci, često sve te nuspojave samo nestanu”, kaže Kathryn Gray, ginekologinja i direktorica istraživanja fetalne medicine Sveučilištu Washington School.

Neželjenije nuspojave, koje su rijetke, su krvni ugrušci i moždani udar, no ne povećavaju svi oblici hormonske kontracepcije te rizike. Važno je razgovarati sa svojim liječnikom prije uvođenja kontracepcije jer se, primjerice, pušačima mogu preporučiti drugačije vrste kontracepcije od nepušača. U mnogim pilulama na tržištu smanjena je količina estrogena kako bi se smanjio rizik od krvnih ugrušaka.

‘Metoda svijesti o plodnosti’

Prirodno planiranje obitelji, također poznato kao “metode temeljene na svijesti o plodnosti”, odnosi se na praćenje menstrualnog ciklusa osobe kako bi se utvrdilo kada je najveća vjerojatnost začeća. Mjerenje bazalne tjelesne temperature i cervikalne sluzi za znakove ovulacije može pomoći u određivanju kada bi se osoba trebala suzdržati od spolnih odnosa ako je cilj sprječavanje trudnoće.

Ova metoda može biti učinkovita do 98 posto uz savršenu upotrebu, ali može imati stopu neuspjeha do 23 posto. Franziska Haydanek, ginekologinja iz Rochestera u New Yorku, ističe da učinkovitost ove metode ovisi o mnogim čimbenicima, uključujući redovite menstrualne cikluse i točno praćenje ovulacije. Također, manje je učinkovita za osobe koje su nedavno rodile ili imale pobačaj, doje, nedavno su prestale koristiti hormonsku kontracepciju, imaju određena zdravstvena stanja ili se približavaju menopauzi jer se svi ti čimbenici znatno otežavaju točno praćenje ovulacije

Zablude o kontracepciji

Što se tiče navoda da hormonalna kontracepcija deblja, studije, piše The Washington Post, ne pokazuju da su istiniti. Cochrane pregled iz 2011., koji se smatra vrhunskim sustavnim pregledom znanstvenih dokaza, analizirao je podatke iz 49 kliničkih ispitivanja povezanih s učincima kombiniranih kontraceptiva na promjene težine. Liječnici prepoznaju važnost razbijanja zablude da se žene debljaju na kontracepciji, što je razlog zbog kojeg mnoge pacijentice prestaju uzimati pilule.

Također, kažu da su oralni kontraceptivi sigurni kod žena s poremećajima raspoloženja i da većina žena koje koriste kontracepciju ne iskuse negativan utjecaj na raspoloženje. Iako je ova nuspojava rijetka, žene s poviješću depresije mogu imati veću vjerojatnost da će se susresti s promjenama raspoloženja.

‘Njihov posao je dobiti pratitelje’

Istraživači kažu da studije koje influenceri citiraju kada raspravljaju o fenomenu niskog libida i promjena raspoloženja na kontracepcijskim pilulama imaju male uzore ili su na neki drugi način manjkave jer su retroaktivni pregledi grafikona, gdje istraživači analiziraju postojeću medicinsku dokumentaciju. Influenceri mogu selektivno odabrati podatke iz tih pregleda i prikazati ih kao korelaciju, ali ne nužno i uzročnost.

“Posao influencera na društvenim mrežama je pridobiti pratitelje, ali to ne znači da je ono što prezentiraju utemeljeno na dokazima. Važno je da pacijenti dobivaju informacije iz pouzdanih izvora, a to nisu TikTok i Instagram”, upozorila je Kathryn Gray.