Američki sudovi sve se češće moraju baviti slučajevima u kojima je glavni dokaz emoji. Baš se ne snalaze

Tužitelji u Americi pokušavaju dokazati da emoji krune, štikle i vreće love znači da je neki tip svodnik

FOTO: Wikimedia

U Sjevernoj Kaliforniji tužitelji pokušavaju dokazati da je čovjek uhićen u slučaju prostitucije kriv za podvođenje, a u dokazima je i serija postova na Instagramu koje je slao jednoj ženi. Jedan post kaže: “timski rad snove čini stvarnima”, s emojima visokih peta i vreće novca koje je dodao na kraju. Tužitelji kažu da poruka podrazumijeva vezu između prostituiranja i koristi koju osoba ostvaruje. Obrana kaže da može značiti da je pokušao uspostaviti romantičnu vezu. I tko je u pravu?

Emoji, koje mi često zovemo smajlići, u cijelom svijetu udomaćili su se kao slikovni znak u online komunikaciji kako bi se izrazile emocije i s manje znakova pokazalo više. Na sudovima se emoji sve češće pojavljuju kao dokazi.

Prvi put pojavili su se na sudu 2004. godine

“U razdoblju od 2004. do 2019. godine bilježimo eksponencijalni porast emojija, s preko 30 posto slučajeva, u kojima su korišteni kao dokaz”, kaže za The Verge Eric Goldman, profesor prava na sveučilištu Santa Clara. On smatra da su emoji i emotikoni iznimno važni jer ukazuju na smjer slučaja, ali kako postoji dvosmislenost u prikazivanju emojija; često poprimaju značenje s obzirom na kontekst u kojem se koriste. Tako bi tumačenje emojija moglo postati sve teže pitanje s kojim se sudovi moraju nositi.

Emotikoni su se na sudu prvi puta pojavili 2004. godine, uglavnom u slučajevima trgovine ljudima. Elektronička baza podataka sudova nije postavljena tako da se nosi s aktualnim smajlićima i oni se ne pojavljuju u servisima baze podataka slučajeva (Westlaw ili Lexis).

Oni se javljaju u svim vrstama kaznenih djela, od ubojstva do pljačke. Sve su češći kada slučajevi uključuju ljude koji jedan s drugim komuniciraju. Kod slučajeva ubojstva, emoji se koriste kao prijetnja između ubojice i žrtve i služe kao dokaz koji sugerira ubojičino mentalno stanje i namjeru da ubije žrtvu.

Sud je kaznio par koji je zeznuo čovjeka za stan

A 2017. godine u Izraelu je bračni par novčano kažnjen tisućama dolara u nakon što je sud zaključio da emoji koje su slali upravniku zgrade ukazuju na čvrstu namjeru da unajme njegov stan. Poslije slanja entuzijastične poruke koja potvrđuje da žele stan, a koja je sadržavala cijeli niz emojija sa šampanjcem i konfetima, prestali su odgovarati na upraviteljeve poruke i iznajmili su drugi stan. Sud je procijenio da se par ponašao u lošoj vjeri, zaključivši da emoji iskazuju veliki optimizam i namjeru da unajme stan.

Ipak, još je uvijek rijetko da se u sudskim slučajevima interpretiraju i uzimaju u obzir slikovni znakovi u online komunikaciji. “Oni se pokazuju kao dokazi, sud prihvaća njihovo postojanje ali često nisu materijalni dokazi,” kaže Goldman. Zato puno sudaca kaže, emoji isključeni, jer ne misle da su važni za slučaj. I stručnjaci koji bi ih tumačili ne postoje. “Ali emoji su kritični dio komunikacije u slučajevima gdje se koriste transkripti online komuniciranja i treba ih uzeti u obzir, a ne preskakati”, smatra Goldman.

U jednom slučaju prostitucije, stručnjak za trgovinu ljudima pozvan je da svjedoči. On je objasnio da visoke pete i vreća dolara poručuju: nosi visoke pete i zaradi nešto para. Druga poruka u kojoj je poslana emoji kruna, čita se “svodnik je kralj”. Različito tumačenje emojija sucima predstavlja problem. I ovisno o tome koju marku telefona koristite, oni mogu izgledati različito.