U idealnom svijetu imat ćemo cjepivo protiv raka. Za sada, način liječenja može promijeniti imunoterapija

Prof. June tumači kako imunoterapija može promijeniti način liječenja karcinoma

FOTO: Ed Uthman/Flickr

Vodeći znanstvenik u istraživanju imunoterapije profesor Carl June, sa Sveučilišta Pennsylvania, tumači kako imunoterapija IMLYGC i slični lijekovi mogu promijeniti način liječenja karcinoma. Stanice karcinoma šire se zahvaljujući podmukloj sposobnosti da zaobiđu imunološki sustav tijela. Da bi ih pobijedili, onkolozi su okrenuti toksičnim lijekovima koji sprečavaju diobu stanica.

Ali, posljednje desetljeće, znanstvenici su shvatili kako da prevare imunološki sustav da on sam počne napadati tumor. Krajem 2015. godine, Američka agencija za lijekove, FDA, odobrila je Amgenov IMLYGIC, virus nastao genetskim inženjeringom koji može potaknuti imunološki sustav da ubije karcinom. Za sada samo melanom, ali ovo svakako predstavlja veliku promjenu u pristupu borbi protiv karcinoma, kaže profesor June.

Časopisu Popular Science, June objašnjava kako se imunoterapija razlikuje od radijacije i kemoterapije. “Reprogramirani imunološki sustav mogao bi imati antitumorski efekt koji traje doživotno. To je velika razlika u odnosu na lijekove koji traju samo dok se ne metaboliziraju. Ono što naučimo kod jedne vrste karcinoma, možemo primijeniti na druge.”

Terapija koristi genetski inžinjering T stanica

Tretman koji je profesor June razvio (CAR) koristi genetski inžinjering T stanica (imunološke stanice) da bi ubio tumore. Neke karcinome ubija, neke ne. Tumorske stanice često mutiraju pa ih modificirane T stanice više ne mogu pronaći. Trenutno se rade istraživanja i pokusi gdje bolesnici dobijaju koktele stanica. “Matematički je nemoguće da tumor mutira na toliko mnogo načina da T stanice to ne bi mogle pratiti. Cilj je stjerati tumor u kut iz kojega ne može pobjeći,” kaže dr. June.

Terapije T stanicama CAR i IMLYGIC koriste viruse da bi potaknule imunološki odgovor organizma. Tijekom terapije dolazi do nekih nuspojava. U terapiji T stanicama pacijenti koji dobiju visoku temperaturu su na koncu oni koji najbolje reagiraju. Temperatura je imunološki odgovor na virus koji baš trebamo. Pacijenti koji nemaju temperaturu nisu dobro reagirali na terapiju. “U idealnom svijetu, imat ćemo cjepivo protiv karcinoma. Za sada, postoje podaci ako smo dovoljno rano dali imunoterapiju, jedan tretman može reducirati ili eliminirati tumor”, dodaje profesor June.