U Kini se gradi najveći svjetski centar za kloniranje životinja, počinje s radom sljedeće godine

U sklopu centra nalazit će se prostor za pohranu embrija

FOTO: Ariunbold Khuyag/Flickr

Kineski znanstvenici planiraju napraviti najveći svjetski komercijalni centar za kloniranje životinja u kojoj će stvarati pse, konje i goveda. Novinska agencija Xinhua navodi da su znanstvenici sklopili ugovor prema kojem će se u Tianjinu, gradu u sjeveroističnoj Kini, graditi centar.

Tvornicu će graditi Tianjin Economic i Technological Development Area (TEDA), a poslovni razvoj financirat će vlada. Konstrukcija za glavnu zgradu već je u izgradnji, a znanstvenici će u njoj s radom započeti polovinom 2016. godine.

U gradnju projekta uključeni su istraživački institut Sinica koji se bavi matičnim stanicama i regenerativnom medicinom, Sveučilište Peking, Tianjin Interenational Joint Academy of Biomedicine, i južnokorejski Sooam Biotech Research Foundation.

Centar će proizvoditi 100 tisuća embrija goveda godišnje

U izgradnju centra trenutno je uloženo oko 20.5 milijuna funti, a u sklopu njega će se nalaziti područje za pohranu gena i muzej. Xu Xiaochun, direktor Boyalife tvrtke koja posjeduje Sinicu, navodi kako će centar proizvoditi sto tisuća embrija goveda godišnje.

14983159989_57ebcbee43_o
Kloniranje goveda posebno je područje interesa Micolo J/Flickr

Cilj im je da tu brojku dignu na milijun kako bi pomogli farmerima koji zbog velike potražnje ne mogu proizvesti dovoljnu količinu mesa. Kineski znanstvenici su od 2000. godine pa do danas klonirali ovcu, goveda i svinje, ali u posljednje vrijeme žele klonirati životinje koje se ne bi koristile u znanstveno-istraživačke svrhe.

Komercijalni centar za kloniranje životinja osnovan 2014.

Prvi komercijalni centar za kloniranje životinja u Kini osnovan je 2014. godine u istočnoj provinciji Shandong, a njihov prvi projekt bio je kloniranje čistorkvnih tibetanskih mastiffa, najpopularnije pseće vrste u Kini.

Xinhua također navodi da sve veći broj tvrtki želi koristiti tehnologiju za kloniranje u komercijalne svrhe te da je ona posebno interesantna za područje stočarstva. U Kini se već koriste klonirani psi tragači. Znanstvenici Seoul National Universitya klonirali su kanadske pse tragače koji se koriste za traženje droge na aerodromima i graničnim prijelazima.