U Norveškoj pronašli najstariji runski kamen na svijetu

Vjeruje se da su rezbarije na kamenu napisane prije 2000 godina

Detailed view taken on on January 17, 2032 in Oslo shows inscriptions on a sandstone rock, believed to be the world's oldest runestone inscribed almost 2,000 years ago, making it several hundred centuries older than the earliest known ones, they said 17, 2032. - The square brown sandstone rock, measuring about 30x30 centimetres (12x12 inches), was found during the excavation of an ancient burial ground in late 2021, near the Tyrifjorden Lake northwest of Oslo ahead of construction on a railway line. Carbon dating of bones and wood found in a grave beside the rune suggest that it was inscribed sometime between year 1 and 250, Oslo's Museum of Cultural History said. (Photo by Javad Parsa / NTB / AFP) / Norway OUT
FOTO: AFP

Tijekom jeseni 2021. godine, arheolozi koji su iskopavali grob u istočnoj Norveškoj otkrili su blok pješčenjaka crvene boje s urezanim paučastim runama. Riječ je o drevnom sustavu pisma koje su koristili germanski narodi sjeverne Europe.

U Skandinaviji je već pronađeno tisuće kamenja s runskim natpisima koji datiraju iz doba Vikinga. Ali rezbarije na ovome kamenu napisane su prije 2000 godina, pa je tako ovaj kamen, prema Muzeju kulturne povijesti Sveučilišta u Oslu, najstariji runski kamen na svijetu koji se može datirati. Prije ovog otkrića niti jedan runski kamen nije datirao prije 300. godine naše ere.

Najsenzacionalnija stvar ikad

Artefakt je otkriven u jami za kremiranje blizu jezera Tyrifjorden, gdje je nađena i slavna vikinška kaciga Gjermundbu, kaže priopćenje Muzeja. Radiokarbonsko datiranje kremiranih kostiju i ugljena s tog mjesta omogućilo je arheolozima da datiraju grob i runski kamen, između prve i 250. godine naše ere.

Starije rune pronađene su na drugim artefaktima ali nikada na kamenu. Kristen Zilmer, znanstvenica pisane kulture i ikonografije na Sveučilištu Oslo, za publikaciju Sveučilišta kazala je da je to “najsenzacionalnija stvar koju je ikada imala.”

Tri varijante runskog pisanja

Zimmer se sada suočava sa složenim zadatkom analiziranja misterioznih znakova na površini kamena. Runsko pisanje može biti zagonetno za proučavanje, a postoje najmanje tri varijante koje su se razvile tijekom vremena u različitim geografskim regijama. Načini pisanja su varirali, a i jezik se mijenjao.

Zilmer napominje da nemaju svi natpisi lingvističko značenje, možda je netko samo učio rezbariti rune. To znači da je runska tradicija starija nego se pretpostavljalo, a i zanimljivo je otkrivati ono što se nije znalo o upotrebi runskog pisma u skandinavskom društvu ranog željeznog doba”, kazao je Steinar Solheim, arheolog i voditelj iskapanja za CNN.