U pustinji je pronađen apsurdno veliki otisak stopala dinosaura, znanstvenici kažu da nikad nisu vidjeli veći

Otisak je duži nešto više od jednog metra i širok oko 80 centimetara

This handout picture taken on August 21, 2016 and released by Okayama University of Science and Mongolian academy of sciences joint expedition on September 30 shows Okayama University of Science Professor Shinobu Ishigaki lying next to a dinosaur footprint in Gobi Desert.
A Mongolia-Japan joint expedition has found four fossil footprints in a layer of earth that dates back 70-90 million years ago in Gobi Desert. / AFP PHOTO / Okayama University of Science an / HO
FOTO: AFP

Grupa paleontologa u mongolskoj pustinji Gobi otkrila je najveći otisak stopala dinosaura koji je ikad pronađen, piše Tech Times. Otkriveni otisak duži je nešto više od jednog metra, a širok je oko 80 centimetara.

Otisci dinosuara i ranije su otkriveni u monoglskoj pustinji, no ovaj otisak se upak ističe svojom veličinom. Pripada Titanosauru, a radi se o dinosauru iz grupe sauropoda koji su obitavali na Zemlji u razdoblju prije oko 70 i 90 milijuna godina i bili su najveće kopnene životinje.

Deset puta veći od slonova

Poznato je da su biljožderi bili najveća stvorenja na Zemlji, imali su duge repove i bili su prepoznatljivi po dugačkim vratovima čija je dužina iznosila i do 15 metara. Njihova težina iznosila je do 90 tona i bili su viši od 18 metara.

4041007414_b1f87a6bd6_o
Neimenovani titanosaurus iz Kine koji je označen nazivom Xinghesaurus Flickr/Kabacchi

“Oni su bili apsurdno preveliki”, rekao je paleonotolog Michael Taylor sa Sveučilišta Bristol u Engleskoj. “U našem modernom svijetu smatramo da su slonovi veliki, no sauropodi su bili deset puta veći od slonova.”

‘Bili su apsurdno veliki’

Ogroman otisak samo je jedan od nekoliko otisaka koji su otkriveni prošlog mjeseca tijekom mongolsko-japanske ekspedicije. Fosili su pronađeni u geološkom sloju koji je formiran u razdoblju od prije oko 70 i 90 milijuna godina.

This handout picture taken on August 21, 2016 and released by Okayama University of Science and Mongolian academy of sciences joint expedition on September 30 shows Okayama University of Science Professor Shinobu Ishigaki lying next to a dinosaur footprint in Gobi Desert. A Mongolia-Japan joint expedition has found four fossil footprints in a layer of earth that dates back 70-90 million years ago in Gobi Desert. / AFP PHOTO / Okayama University of Science an / HO
Profesor Shinobu Ishigaki bio je dio ekspedicije AFP

Otisak je očuvan zbog pijeska koji se nataložio u njemu nakon što je ogromno pretpovijesno biće zagazilo tlo koje je nekad bilo muljevito. “Radi se o rijetkom otkriću s obzirom na savršeno očuvan fosil otiska koji je, kada se uzmu u obzir i kandže, duži od jednoga metra”, poručili su sa Znanstvenog sveučilišta Okayama.

Provodili dobar dio vremena u vodi

Otisak se nalazi s ostalim pronađenim fosilima, a znanstvenici ga istražuju kako bi bolje istražili život i ponašanje dionsaura i ostalih drevnih bića koja su hodala Zemljom prije nekoliko milijuna godina. Prošle godine je grupa znanstvenika pronašla nekoliko otisaka sauropoda u Škotskoj, a njihovom analizom utvređno je da su sauropodi dobar dio vremena provodili u vodi iako ove ogromne životinje nisu bile plivači.

Vjerovalo se da su se sauropodi obitavali u močvarama jer ova vrsta nije bila u mogućnosti podnositi svoju težinu na zemljanom terenu, no ta ideja je ipak odbačena 1970. godine kada su kosti pokazale da su sauropodi bili dobro adaptirani na zemljane površine.