Usjevi oko Černobila i dalje su radioaktivni, tvrdi studija

Znanstvenici pozivaju vladu Ukrajine da ponovno uspostavi program praćenja zračenja

This aerial picture taken on April 12, 2020 shows the aftermath of a forest fire at a 30-kilometer (19-mile) Chernobyl exclusion zone in Ukraine, not far from the nuclear power plant. - Some 400 firefighters battle a blaze that broke out on April 4, 2020 in the wooded zone around the ruined Chernobyl reactor that exploded in 1986 in the world's worst nuclear accident. (Photo by Volodymyr Shuvayev / AFP)
FOTO: AFP

Usjevi uzgajani u blizini Černobila u Ukrajini i dalje su zagađeni zračenjem zbog eksplozivne katastrofe iz 1986. godine, kaže studija objavljena u Environmental International, a prenosi LiveScience.

Novo istraživanje otkriva da pšenica, raž, zob i ječam, uzgajani na tome području sadrže dva radioaktivna izotopa, stroncij 90 i cezij 137, iznad sigurnih granica. Radioaktivni izotopi su elementi koji imaju povećane mase i kao rezultat toga oslobađaju višak energije.

“Naši nalazi ukazuju na kontinuiranu kontaminaciju i izloženost ljudi što se nadovezuje na nedostatak službenog rutinskog nadzora”, kaže autor studije David Santillo, forenzičar za okoliš iz Greenpeace istraživačkih laboratorija, na sveučilištu Exeter, pozivajući se na činjenicu da je ukrajinska vlada još 2013. godine obustavila program praćenja radioaktivnosti.

Kontaminirana drva za ogrjev

Santillo i kolege, u suradnji sa znanstvenicima ukrajinskog Instituta za poljoprivrednu radiologiju, analizirali su 116 uzoraka žitarica, prikupljenih između 2011. i 2019. godine, iz ukrajinske četvrti Ivankiv oko 50 kilometara južno od nuklearne elektrane.

Ovo je područje izvan černobilske “zone isključenja” koja je u krugu od 48 kilometara oko elektrane, evakuirane 1986. godine i koja je ostala nenaseljena. Otkrili su da su radioaktivni izotopi, pretežno stroncij 90, bili iznad sigurne razine u 48 posto uzoraka. Također, uzorci drva za ogrjev prikupljeni u istoj regiji od 2015. do 2019. godine imaju stroncij 90 iznad razina sigurne granice.

Lokalni stanovnici ga koriste

Znanstvenici vjeruju da je posebno dugotrajno zračenje u drvu možda razlog daljnjeg onečišćivanja usjeva, skoro 35 godina nakon nuklearne katastrofe. Analizirajući pepeo iz peći na drva, pronašli su razine stroncija 90 koje su 25 puta veće od sigurne granice. Lokalni stanovnici ovaj pepeo, kao i pepeo iz lokalne termoelektrane, koriste za gnojidbu usjeva koji tako nastavljaju ciklus zračenja kroz tlo.

Kompjuterske simulacije sugeriraju da bi usjevi u regiji mogli biti uzgajani na sigurnim razinama ako prestane postupak ponovnog onečišćenja. Znanstvenici pozivaju vladu Ukrajine da ponovno uspostavi program praćenja i stvori sustav za pravilno odlaganje radioaktivnog pepela.