Nekad je nužno odabrati stranu

Uz ove četiri strategije naučit ćete kako upravljati emocijama u stresnim situacijama

Zbog nekih događaja koji su izvan naše kontrole možemo osjećati pritisak i stres

FOTO: Shane O Connor/Flickr

Upravo ste dobili vrlo loše vijesti. Hitno se sastaje management kompanije u kojoj radite, a razgovarat će o tome zašto niste riješili neki poslovni problem prije nego li je eskalirao.

Ovo je neki događaj koji je posve izvan vaše kontrole. Osjećate strašan pritisak, stres, krvni tlak raste. Kako ne izgubiti prisebnost u takvoj situaciji?

Entrepreneur je objavio kratak vodič o tome na koji način biste trebali upravljati vlastitim emocijama u kriznim situacijama, a ovo je njegov pregled.

1. Izbor situacije

315668754_9cbd58a598_o
Ako šef ima ljutit izraz lica, trebate pokušati privremeno izbjeći nastalu situaciju a.k.a Black Rose/Flickr

Bez obzira na to da li je situacija stvarna i upravo se odvija (sastanak traje!) ili je samo zamišljate (šef ima ljutit izraz lica, sigurno zbog mene), trebate pokušati privremeno izbjeći nastalu situaciju. Ne postoje načini da se situacija iščezne. Znači, morate na nju što bolje reagirati.

Pokušajte odgoditi sastanak, ispričajte se nekom drugom obavezom ili jednostavno nestanite iz vidokruga vašeg nadređenog. Zapamtite, ova strategija vam samo kupuje vrijeme dok se ne smirite i dok niste u mogućnosti aktivirati prednji korteks mozga da bi efikasno odgovorili.

2. Modifikacija situacije

6193780049_1fd1ba26bb_o
Mjesto sastnka mogu biti i kavane SILVESTER LAW

Razmotrite načine kako da otupite “oštre rubove”. Unesite malo humora u sastanak da bi olakšali ili modificirali dnevni red čineći druge točke glavnima. Pokušajte promijeniti mjesto sastanka prema manje prijetećem okruženju, možda vaš ured umjesto šefovog, možda kavana, ili šetnja umjesto sjedenje za stolom da bi se lakše raspravili problemi. To bi moglo ublažiti i omekšati tešku situaciju.

3. Skretanje pozornosti

IMG_1741
Skretanje pozornosti sa stresnih aspekata umanjit će intenzitet emocionalnih reakcija National Assembly for Wales Follow/Flickr

Skretanje pozornosti sa najstresnijih aspekata situacije, na primjer skretanje pogleda sa skeptika na sastanku ili sa osoba ozbiljnih izraza lica i koncentriranje na druge sadržaje, smanjit će intenzitet vaše emocionalne reakcije i dopustiti da se bolje fokusirate i razbistrite glavu da možete rastumačiti ono što je važno. Preusmjeravanjem fokusa na vedriju stranu, usmjerit će i pozornost drugih na pozitivne elemente situacije.

4. Kognitivne promjene

2189442069_2e2d975e69_o
Podsjetite se da vaš šef ljutito reagira prema svima Wilson/Flickr

Ova zadnja strategija je vaša najveća šansa da nanovo uspostavite ravnotežu i učinkovito reagirate na problem. Kada šefova tirada krene, nemojte reagirati ljutito i tako dovesti situaciju do eskalacije, podsjetite sebe da šef reagira tako prema svima ili je zabrinut kako će zatvoriti budžet kompanije za taj mjesec.

Ova “ponovna procjena” situacije vas odmah povezuje sa prefrontalnim korteksom i slabi vašu emocionalnu reakciju. Ona više neće biti burna, a i znate što slijedi pa vas neće obuzeti tjeskoba.

Ovaj način prilagođavanja situaciji koja ovisi o emocionalnoj distanci i unutarnjoj kontroli, možda će na početku biti teško usvojiti. Da bi usavršili ovu vještinu, redovito ocjenjujte svoje reakcije u sličnim situacijama. Živimo u izazovna vremena, gdje je kreativni nered uobičajen, a promjena je postala konstanta.

U takvom okruženju trebate računati da ste izloženi kritiziranju pa su ovo dodatno stresne situacije uz uobičajeno stresni posao. Važno je znati kako se prilagoditi emocionalnim turbulencijama da bi postali dobar menadžer.

Kakav god bio temperament koji ste naslijedili, imajte na umu da svatko od nas posjeduje kapacitet ze emocionalni “self -management”. Trenirajte sebe tim vještinama jer kad dođu loše vijesti, jedva ćete primijetiti.