Vakula ima dugoročnu prognozu za ovu jesen i zimu: 'Vjerojatno neće biti jako ledeno'

Meteorolog ističe da bi do kraja godine 2022. mogla biti najtoplija

09.04.2022.., Ravna Gora- 
Na autocesti Karlovac -Rijeka otezana je voznja zbog zimskih uvijeta .
 Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
FOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

Nakon iznadprosječno toplog kolovoza i ekstremno toplog ljeta očekuje nas i prosječno topla jesen i zima zbog čega bi 2022. mogla biti najtoplija godina otkako postoje mjerenja, rekao je glavni meteorolog HRT-a Zoran Vakula u dugoročnoj vremenskoj prognozi i osvrtu na meteorološke uvjete tijekom ljeta. Istaknuo je da je razdoblje od siječnja do kolovoza ove godine drugo najtoplije.

Vakula je rekao da će zbog povremeno hladnijeg vremena proteklih tjedana, zbog kojih su srednje mjesečne temperature odstupale od+1 do +3 Celzijeva stupnja, meteorolozi kolovoz opisati kao “topao” ili “vrlo topao” za razliku od prijašnjih mjeseci, a posebno lipnja koji je bio “ekstreman”.

“U usporedbi s prošlim kolovozom ovogodišnji je bio gotovo posvuda topliji, ali u usporedbi s ostalima u povijesti mjerenja većine meteoroloških postaja DHMZ-a nalazi se između 18. i 4. mjesta na popisu najtoplijih”, naglasio je Vakula dodavši da je u kolovozu u nekim mjestima došlo do velike količine oborina, a drugima iznimno malo.

‘Ekstremno toplo ljeto’

Zato što je u kolovozu posvuda palo barem malo kiše i nije bilo jako visokih temperatura, smanjila su se odstupanja od prosječnih ljetnih vrijednosti što ne bi bilo tako da je kolovoz bio kao srpanj i lipanj, navodi Vakula. “Unatoč tome, ocjene zbog srednje sezonske temperature zraka vrlo vjerojatno će gotovo posvuda u Hrvatskoj biti ‘ekstremno toplo'”, kazao je meteorolog.

“Srednja sezonska temperatura zraka ovogodišnjega ljeta većinom je druga ili treća najviša, uglavnom u ‘nadmetanju’ s 2012. i 2003. godinom, ovisno od mjesta do mjesta. U Dubrovniku čak rekordno visoka – 27,1 stupnjeva Celzijevih, što je za 0,1 više od do sada najviše u spomenutim godinama”, rekao je Vakula dodavši da se radi o preliminarnim analizama, a da će DHMZ uskoro objaviti službene.

Meteorolog je rekao i da je u Rijeci i Pazinu od siječnja do kolovoza manje padalina zabilježeno samo dvaput otkad se službeno bilježi. U Rijeci je manje padalina bilo 2003. i 1949., a u Pazinu 1993. i 2012.

Moguće toplo ljeto i zima

Gotovo posvuda u Hrvatskoj srednja temperatura zraka u dosadašnjem dijelu godine je, u većini mjesta, druga najviša, odmah iza rekordne 2007. godine, kazao je Vakula. U Gospiću je jedino 2014. bilo toplije nego ove godine, a u Dubrovniku 2018.

HRT-ov glavni meteorolog je iznio i dugoročnu prognozu za jesen i zimu. “Prema najnovijim modelima može se zaključiti kako je u većini Hrvatske povećana vjerojatnost ne samo srednje sezonske temperature zraka barem oko prosječne, nego i većine mjeseci tijekom jeseni i zime”, naglasio je i dodao:

“Iznimke bi, prema trenutačno najvjerojatnijim izračunima, mogli biti studeni i siječanj, tijekom kojih je u mnogim krajevima i povećana vjerojatnost za višak oborine.” Vakula je u zaključku naglasio da dugoročno prognoze nisu previše pouzdane i da su podložne promjenama.