Video. Tajna istraga talijanskih reportera otkrila horor u katoličkoj zajednici: 'Mlate nas, drogiraju i drže u kavezima. Ovo je pakao'

Nezavisni portal Fanpage infiltirao je svoju novinarku u Shalom, zajednicu za rehabilitaciju. Donose niz šokantnih svjedočanstava

FOTO: Fanpage.it

Kroz čuvenu katoličku zajednicu Shalom u pitoresknoj talijanskoj provinciji Brescia, u 40 godina postojanja prodefilirale su brojne osobe s različitim problemima, bilo da se radilo o ovisnicima o teškim drogama, ljudima s anoreksijom, poremećajima u prehrani i ponašanju, psihičkim problemima ili depresijom.

Ova zajednica za rehabilitaciju godišnje primi oko 250 ljudi, vode ju časne sestre, a šefica je sestra Rosalina Ravasio. Shalom, reći će oni koji su živjeli u zajednici, izvana izgleda kao raj, ali unutra skriva priče tisuća onih koji su tamo proživjeli najgore moguće oblike zlostavljanja, sve pod blagoslovom sestre Rosaline.

“Ne vjerujem u vraga, ali da postoji – odijevao bi se kao časna”, tim upečatljivim riječima jedan od bivših članova, koji je govorio anonimno, opisuje Shalom istraživačkom timu talijanskog portala Fanpage koji je ekskuzivno objavio duboko uznemirujuće ispovijesti i snimke iz zajednice.

Infiltracija u zajednicu

Cijenjeni portal, koji s Telegramom i još nekoliko vodećih nezavisnih portala u Europi surađuje na afirmiranju istraživačkog neovisnog novinarstva, ustupio nam je svoje bombastično otkriće. U dokumentarnom serijalu istraživačkog tima, njihova novinarka Chiara Daffini donosi detaljan uvid u funkcioniranje Shaloma. Ona se, naime, infiltrirala u zajednicu kao volonterka. Sve je počelo pozivom u kojem Daffini govori zamjenici sestre Rosaline kako bi došla volontirati u zajednicu jer se odlučila okrenuti Bogu.

Sestra joj je povjerovala i pozvala ju u Shalom. Daffini će u zajednici dočekati sestra Rosalina koja će od nje tražiti da objasni svoje motive za dolazak. Novinarka joj govori kako se posvetila vjeri nakon grozne veze.

Ispričala je kako se smrtno zaljubila u muškarca koji je narkoman i alkoholičar, a onda je odlučila otići od njega. “Bog vidi, Bog daje, važno je hodati uz njega. Bila si kučka, pogriješila si, ali sada vjeruješ u Boga”, kaže joj Rosalina tapšajući je po ramenu.

Psihičko i fizičko zlostavljanje

Sestru Rosalinu neki su u zajednici smatrali Bogom, dok oni koji su prošli kalvariju u Shalomu kažu kako se radi o autokratskoj manipulatorici koja nema nikakve veze s vjerom. “U zajednici se ništa ne može dogoditi bez njenog znanja”, ispričali su bivši članovi zajednice. Tvrde da je ona ta koja povlači konce i smišlja brutalne kazne za “neposlušne”.

Snimke talijanskog portala pokazuju brutalne napade starijih članova na mlađe Screenshot/Fanpage

Iskazi bivših članova zajednice za Fanpage su identični – časne sestre su ih tukle, psihički i fizički zlostavljale, stavljale u kaveze, drogirale ih raznim lijekovima i nazivale najgnjusnijim imenima i nazivima.

“Bacali su me po podu, tukli, a jednom prilikom su mi bacili i kamen u glavu. Bio sam pun krvi, imao modrice po cijelom tijelu”, ispričao je Andrea Abbruzzese, bivši član Shaloma koji je u zajednici završio zbog opsesivno kompulzivnog poremećaja, a koji je odlučio istupiti pod imenom i prezimenom. “To se kod mene ispoljavalo kroz odjeću. Kupovao sam stvarno puno robe, moja majka je poludjela i poslala me u Shalom”, priča Abbruzzese.

Skrivena kamera u Shalomu

On, kao i ostali, govori kako je zajednica strukturirana poput zatvora – oko nje je ograda visoka tri metra, svaki pedalj zajednice pokriven je kamerama, prozori imaju rešetke, a časne sestre prate svakog člana u stopu. Upotreba bilo kakve tehnologije strogo je zabranjena.

Daffini su smjestili u prostor za žene. S obzirom da volontere unutar zajednice nitko ne pretražuje, talijanska novinarka je mogla neometano skrivenom kamerom zabilježiti kako izgleda život unutar Shaloma.

U zajednici je razgovarala s nizom časnih sestara te od njih pokušala doznati razne detalje. U diskusiji s jednom časnom sestrom nametnulo se pitanje je li život u Shalomu harmoničan, no časna priznaje da to baš i nije tako. Smrtno ozbiljna kaže novinarki da u zajednici kao i u svakoj obitelji dolazi do neslaganja i prepirki.

Sistem batine i mrkve

Novinarka je primijetila da u Shalomu vlada napeta atmosfera. Na snimkama talijanskog portala može se vidjeti kako časne svako malo prostače i nazivaju članove zajednice idiotima. “Govorili su mi da sam kučkin sin, govno, kopile, pljuvale su mi u lice”, ispričao je anonimno jedan bivši član.

No, ne staje sve na uvredama. Časne, doznaje Fanpage, koriste stroge mjere kako bi uvele željenu disciplinu u Shalom. O kakvim se konkretno mjerama radi teško je reći. Kamere istraživačkog tima Fanpagea to nisu uspjele snimiti jer volonterima nije dopušteno da prisustvuju, kako je to jedna časna nazvala, “poduzimanju odgovarajućih mjera”.

Časna sestra koja objašnjava ‘odgovarajuće mjere’ Screenshot/Fanpage

“Morali smo poduzeti odgovarajuće mjere koje su bile iznimno stroge. Kada poduzimamo određene odgovarajuće mjere ne dopuštamo gostima da prisustvuju tome. Morala sam odraditi taj razgovor i to je bilo vrlo teško. Edukacija je odgovarajuća mjera, recimo da radimo po sistemu batine i mrkve, shvaćaš?”, kazala joj je časna.

Grozomorna ‘terapija Kristom’

“Osobe kojima se izreknu odgovarajuće mjere ne treba žaliti”, kaže i dodaje kako oni samo plaćaju cijenu za svoja nedjela. “Te žene kojima su izrečene mjere nisu dobrice, one su zločinci. Pokušavamo ih promijeniti kako bi prestale biti kurve i narkomanke”, smirenim tonom objašnjava časna novinarki.

Iako se želi prikazati da je u zajednici najviše ovisnika, jedan bivši član objašnjava da te tvrdnje ne stoje. Priča kako su u Shalomu većinom maloljetnici s problemima u ponašanju te kako je u njoj vrlo malo osoba koje su se navukle na drogu.

Terapija kojom ih se “liječi” i “dovodi u red” je takozvana “terapija Kristom” tijekom koje članovi zajednice mole satima. “Ako niste molili jer, recimo, niste vjernik, onda bi vas vrijeđali i tukli. Ako časna vidi da ne molite, masakrirat će vas”, ispričao je Andre Abbruzzese.

Članovi zajednice na takozvanoj “terapiji Kristom” Screenshot/Fanpage

Davali im psihoaktivne lijekove

“Terapija Kristom” osim molitve uključuje i psihoaktivne lijekove koji se daju osobama u zajednici. Abbruzzese kaže da je zbog konstantnog šopanja lijekovima bio poput biljke. Jedna članica zajednice s kojom je Daffini pričala unutar Shaloma, do najsitnijeg detalja opisala je kako su je kljukali tabletama. “Prvo je dolazio doktor, ali nije bio dobar jer mi je davao previše toga. Davao mi je litij i haloperidol (lijek koji se, između ostalog, koristi u liječenju shizofrenije)”, govori.

Ona boluje od više mentalnih poremećaja, u zajednici je više od 10 godina, a neki bivši članovi zajednice koji su je upoznali ispričali su za Fanpage kako su u nekoliko navrata vidjeli da je časne sestre zlostavljaju.

Kazala je kako zbog silnih tableta nije mogla normalno funkcionirati. Ruke bi joj se tresle, konstantno bi slinila i bila ukomirana, a morali su je i hraniti. “Jedna časna uzela bi vode, u njoj namočila kruh i dala mi to da jedem jer nisam mogla gutati”, priča.

Trenutak u kojem stariji članovi daju lijekove mlađima Screenshot/Fanpage

Brutalne ‘terapeutske tehnike’

Lijekove nisu dobivali od liječnika ili medicinskog osoblja, već bi im ih davali stariji članovi zajednice. Oni su dio u hijerarhiji Shaloma koju je stvorila sestra Rosalina. Radi se o ljudima koji su u zajednici proveli najmanje pet godina i uživaju u posebnom povjerenju časnih sestara te im je povjereno da se bave organizacijom i kontrolom, ali i zlostavljanjem članova zajednice.

“Nakon nekoliko godina provedenih tamo, ti stari ljudi postaju kopija časnih sestara. Odgovorni su za svakoga tko dođe, a nemaju nikakvih kvalifikacija da bi se mogli brinuti o ljudima”, kaže jedan bivši član.

No, osim lijekova i molitve postojale su i druge “terapeutske tehnike”, odnosno načini kažnjavanja neposlušnih. Jedna od njih je guranje građevinskih kolica napunjenih kamenjem desetak sati, a druga je famozni laboratorij u kojem se izrađuju plastične brtve.

U zajednici za kaznu koriste “terapeutsku tehniku” guranja građevinskih kolica napunjenih kamenjem Screenshot/Fanpage

Brutalne snimke premlaćivanja

“U njega te pošalju po kazni i tamo ostaneš mjesec, mjesec i pol dana. U laboratoriju se radi po cijeli dan, nema pauze za obrok, nema grijanja, nema nikakvog komfora”, opisuje jedan bivši član za Fanpage. “U zajednici sve ovisi o tome hoćete li se pridržavati pravila ili ne, a pravilo broj jedan je da ako prekršite pravila – bit ćete kažnjeni”, dodaje.

Članove zajednice najviše se kažnjavalo batinanjem. Jedan od brutalnijih slučajeva premlaćivanja može se vidjeti na snimci do koje je došao istraživački tim Fanpagea, a koju su snimili karabinjeri 2012. Na njoj se može vidjeti kako četiri osobe nose jednog čovjeka do drvarnice. Tamo ga, skrivenog od očiju drugih u zajednici, stariji muškarac divljački tuče.

Snimka donošenja čovjek kod drvarnice gdje su ga stariji članovi zajednice pretukli Screenshot/Fanpage

Šokantnih snimaka ima još. Talijanski portal objavio je snimku na kojoj se može vidjeti kako jedan od starijih članova simulira sodomiju s mlađom muškom osobom, koju nasilno povlači za majicu i svom silinom naskače na nju.

Isječak iz brutalne snimke na kojoj stariji član zajednice simulira sodomiju s mlađom muškom osobom Screenshot/Fanpage

Na jednoj od mučnih snimaka koje je objavio Fanpage tako se može vidjeti kako dvojica starijih članova Shaloma tjeraju tamnoputog dječaka s mentalnim poteškoćama da kleči i klanja se dok ga polijevaju vodom. Pritom mu, kako se može čuti na snimci, govore “crnčugo” i “kopile”.

Iživljavanje starijih članova nad tamnoputim mladićem s mentalnim poremećajima Screenshot/Fanpage

Mučne ispovijesti bivših članova

O brutalnom fizičkom i psihičkom nasilju unutar zajednice za Fanpage je imenom i prezimenom svjedočilo nekoliko bivših članova. Jedan od njih je i Jason Mainetti koji je u Shalom stigao u dobi od 13 godina i u zajednici je bio od 2009. do 2013. Prisjeća se da su ga u zajednici toliko tukli da mu je zbog batina iskočio kuk.

“Problematične dječake poslali bi u obližnju šumu. Cijeli dan bi tamo cijepali drva, na najvećoj vrućini i po najvećem snijegu, radili su im svašta. Tamo su bili daleko od ostatka zajednice pa su ih mogli i mlatiti. Ponašali su se prema ljudima kao da su stoka”, kaže Jason.

Fizičko nasilje su, dakle, trpjeli i dječaci i djevojčice koji su bili u zajednici. Sheila Gentile tako opisuje da je u Shalomu završila kad je imala 15 godina. Bila je ovisna o drogama te je sama donijela odluku da treba otići u zajednicu kako bi sredila život. Očekivanja su, kaže, bila jedno, a realnost sasvim drugačija.

‘Nazvala me otrovnom kučkom’

“Sjećam se da smo išli u Apuliju posjetiti crkvu Padre Pia. Jedna od djevojaka koja je bila s nama nije se osjećala dobro. Kad smo ušli u crkvu vidjeti relikvije, ona se ispovraćala. Časna sestra ju je pred svima optužila da je opsjednuta đavlom pa ju je na povratku u zajednicu kaznila i poslala egzorcistu”, ispričala je.

Iživljavanje časnih sestara osjetila je i na svojoj koži. Prisjetila se tako kako je jednom napravila grešku dok je sadila cvijeće. Sestra Rosalina ju je nazvala otrovnom kučkom jer posao nije napravila kako je Rosalina htjela.

Fizičko zlostavljanje od sestre Rosaline pretrpjela je i Serena Rentoni koja je u Shalomu završila kao 11-godišnjakinja zbog problema u ponašanju. “Dobila sam od nje toliko šamara da nisam mogla ići u školu jer su mi popucale sve kapilare na licu. Ljude su tamo tretirali kao smeće”, priča Serena.

Serena Rentoni, bivša članica zajednice Shalom Screenshot/Fanpage

Bijeg iz notorne zajednice

Ipak, ni to, kaže, nije bilo najstrašnije što je doživjela u zajednici. Iako je imala obitelj, sestra Rosalina dala ju je na posvajanje. To je doznala od svoje majke. “Vraćala sam se iz škole i ona me dočekala sa spakiranim koferima. Rekla mi je da me Rosalina želi dati na posvajanje drugoj obitelji. Sjećam se jedne plavokose žene koja mi je nakon tog donijela hrpu darova. Još uvijek imam šal koji mi je poklonila. Tek sam kasnije shvatila da je to bila osoba koja me htjela posvojiti”, kazala je.

Većina članova s kojima je pričao Fanpage pobjeglo je iz zajednice nakon svega što su u njoj doživjeli. Johan Ferrucio, koji je u Shalomu završio 2021. godine sa samo 16 godina, odlučio je pobjeći iz zajednice kada je postao punoljetan.

On je pobjegao u svoj rodni grad Lanciano i otišao kod ujaka. Smatrao je kako je tamo siguran, ali je nekoliko muškaraca iz zajednice došlo po njega. Ispričao je kako su pokucali na vrata njegovog ujaka i pokušali ga na silu vratiti u Shalom. to im, na njegovu sreću, nije pošlo za rukom.

Johan Ferrucio, bivši član zajednice Shalom koji je pobjegao iz nje Screenshot/Fanpage

‘Suđenje je bilo prevara’

Jedan član zajednice anonimno je ispričao kako je jedva pobjegao iz zajednice. Kada je to učinio, sve je prijavio policiji, ali time je, kaže, otvorio Pandorinu kutiju. “Kada je slučaj završio na sudu, svi su bili oslobođeni optužbi. Suđenje je bilo prevara, moglo se vidjeti da je nešto trulo. Mogao se vidjeti do kud seže korijen tog zla”, ispričao je.

Nakon što je Fanpage objavio dramatična svjedočanstva, javilo im se još bivših članova koji su uvelike potvrdili da se sve što je snimljeno zaista i događa u Shalomu. Redom su ispričali kako su ih časne u zajednici tukle, nisu im dale da spavaju, izgladnjivale su ih, a neki su podignuli tužbu protiv sestre Rosaline koje su u konačnici odbačene.

A kako istragu talijanskog portala komentira časna iz pakla, sestra Rosalina? Što se nje tiče, radi se o planiranom napadu na njenu zajednicu. Kazala je i da ono što je snimila novinarka Daffini ne odgovara stvarnom stanju u zajednici, te da je u Shalom dolazila jednom tjedno i samo jednom prespavala tamo. Kako je objavio Fanpage, Daffini je u Shalomu volontirala tridesetak dana u periodu od lipnja do listopada 2022.

‘Dokazat ću da je sve laž’

Sestra Rosalina pak ističe kako je Daffini postavljala previše pitanja te kako ju je puno toga zanimalo. “Uvijek je držala ruke na genitalijama, očito da nešto sakrije, a sada znamo i što je skrivala. Neke osobe iz zajednice su me pitale je li ona transvestit, pa sam joj rekla da više ne može dolaziti kod nas jer sumnjamo da nije žena”, kazala je Rosalina.

Svjedoci, kazala je sestra Rosalina za talijansku za televizijsku kuću La7, ne govore istinu. S njima će se, kaže, obračunati na sudu i dokazati da je sve što su ispričali laž. Talijansko tužiteljstvo nakon svih objava portala Fanpage pokrenulo je istragu o ovom slučaju.