Vjerojatno vam nije trebala znanstvena studija za ovo, ali evo: Google baš nije dobar za postavljanje dijagnoza

Nova studija s Harvard Medical School kaže da je većina stranica na kojima tražite odgovore nekonzistentna

FOTO: Screenshot

Probudite se used noći zbog jake boli u trbuhu, razmišljate jeste li pojeli nešto pojeli što vam smeta. Naravno, upišete simptome u tražilicu i dobijete odmah moguće uzroke boli. Trovanje hranom, bubrežni kamenci, upala slijepog crijeva… Morate li odmah liječniku? Za tipične hipohondre, provjeravanje simptoma online je rupa bez dna. Nova studija s Harvard Medical School kaže da je većina ovih stranica nekonzistentna i nesigurna, zbog čega se pacijenti ne mogu na njih osloniti da bi došli do točne dijagnoze.

U studiji, objavljenoj u British Medical Journalu, znanstvenici su provjeravali 23 stranice koje tvrde da nude informacije za dijagnozu i liječenje. Ustanovili su da samo oko 34 posto stranica nudi pravi odgovor. Upute koje daju o liječenju su nešto bolje, i sa sigurnošću od 57 posto daju ispravan savjet. Stranice koje su dale najtočniji odgovor su DocResponse (50 posto), Family Doctor (47 posto) i Isabel (44 posto).

Dvije trećine ljudi zbog guglanja nepotrebno ide liječniku

Neki liječnici kažu da je provjera na internetu dobra kako bi se smanjile nepotrebne posjete liječniku, ali znanstvenici tvrde suprotno. Naime, dvije trećine pacijenata koji su provjeravali simptome posjetili su liječnika, iako ga nisu trebali. Neke pacijente motivira strah i lista zabrinjavajućih dijagnoza što vodi hipohondriji i cyberhondriji koje vode eskalaciji tjeskobe povezane sa samodijagnozom na internetu.

Znanstvenici se nadaju da će njihov rad pomoći da stranice za provjeru simptoma bolesti budu točnije, a da će pacijenti biti svjesniji da online dijagnoze trebaju uzimati s više rezerve. “Provjera simptoma je početni korak”, kaže John Wilkonson, urednik za provjeru simptoma na stranici Mayo klinike, za WBUR’s Common Health. On se nada da ove stranice omogućuju pacijentima da budu spremniji za razgovor s liječnikom i da znaju koji im je sljedeći korak.