Nekad je nužno odabrati stranu

Zašto se nikad ne naspavamo kad smo na novom mjestu? Stvar je u mozgu; polovica je uvijek budna i na oprezu

Znanstvenici sve više znaju o ovom fenomenu

cartoon tousled man sleep in bed vector illustration eps 10
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ako spavate u hotelu, kod prijatelja ili na bilo kojem novom mjestu, veliki su izgledi da ćete se ujutro probuditi ošamućeni i mutnih očiju. Čak iako se i ne sjećate da ste se okretali i bacali po krevetu, vjerojatno je da ćete slijedećeg dana biti umorni. Kada spavamo na novom mjestu, mozak je u modusu “preživljavanja”, i isključuje se samo jedna plovica, dok druga hemisfera ostaje polubudna i na oprezu. Znanstvenici sa Sveučilišta Brown koji su otkrili ovaj fenomen, kažu da smo na svaki nepoznat zvuk spremni skočiti.

Znanstvenici su već prije otkrili sindrom prve noći, FNE (First-Night-Effect) ali nisu znali kako točno funkcionira. Profesorica Masako Tanaki i njezine kolege krenuli su od sebe da ustanove zašto. Na snimkama njihovih mozgova pokazao se asimetrični uzorak aktivnosti spavanja, jedna je hemisfera budna dok druga spava. Polubudna hemisfera odgovara i na vanjske podražaje.

Moraju otkriti kako isključiti ovaj sustav

Na ovaj način spavaju životinje, kod ptica i morskih sisavaca ustanovljeno je da jedna hemisfera spava, a druga je kao noćni stražar. Kitovi i delfini jako su ranjivi dok spavaju, hemisfere njihova mozga spavaju naizmjenično. Masako kaže da naši mozgovi možda imaju minijaturni sustav kakav imaju kitovi i delfini.

Oboružani ovim saznanjem, znanstvenici koji se bave spavanjem mogli bi pronaći način isključivanja ovog mehanizma što bi osobito bilo važno za ljude koji su često na putu. Ljudski je mozak, naime, vrlo fleksibilan.