Zbog gradnje moderne infrastrukture Liverpool izgubio mjesto na UNESCO-vom popisu svjetske baštine

Gradonačelnica Liverpoola odluku smatra neshvatljivom

(FILES) In this file photo taken on October 02, 2020 shows a Mersey Ferry pulling away from Pier Head, near the Liver Building, as it travels on the River Mersey. - Britain on July 21, 2021 expressed grave disappointment after the UN's cultural agency UNESCO voted to remove Liverpool from its list of world heritage sites because of overdevelopment. (Photo by Paul ELLIS / AFP)
FOTO: AFP

Odbor Ujedinjenih naroda oduzeo je engleskome gradu Liverpoolu status svjetske baštine UNESCO-a, navodeći kao razlog “nepovratni gubitak artributa koji prenose izvanrednu univerzalnu vrijednost” zbog razvoja grada, izvjestio je CNN. Gradonačelnica Liverpoola Joanne Anderson odluku je opisala kao neshvatljivu.

“Naše područje svjetske baštine nikada nije bilo u boljem stanju, jer je profitiralo od stotina milijuna funti ulaganja u desetke zgrada koje su javna dobra”, rekla je.

Na tajnom glasanju održanom tijekom sastanka u Kini, 13 članova odbora UNESCO-a glasalo je za uklanjanje grada sa popisa svjetske baštine, prenosi BBC. Petorica su se usprotivila, a dva su listića proglašena nevažećima.

Na popis uvršten 2004.

UNESCO je Liverpool dodao na svoj popis 2004.godine kao priznanje za njegovu ulogu u svjetskoj trgovini u 18. i 19. stoljeću. Liverpool je bio jedna od najvažnijih luka u vrijeme kada je Britansko carstvo postajalo dominantna svjetska sila. Popis je također odražavao inovativnu tehnologiju i građevinske tehnike gradske pomorske industrije. Tamo su se razvijali novi tipovi pristaništa, nove tehnike gradnje skladišta i industrijskih kanala koji su poslužili kao uzor drugim lučkim gradovima.

Luke Liverpoola olakšale su kretanje robe i ljudi, uključujući razvoj trgovine robljem. Prema Nacionalnim muzejima Liverpoola, to je bila europska luka ključna za prijevoz robova između 1695. i 1807. godine, a u Afriku je odande krenulo 5300 ekspedicija. U 18. stoljeću Liverpool je bio najveća luka za trgovinu robovima u Europi u 18. stoljeću, sve do zabrane trgovine robljem 1807. godine, piše New York Times.

Do skidanja s liste zbog izgradnje stadiona

UNESCO je grad stavio na listu dobara u opasnosti 2012. godine, pozivajući se na planiranu sanaciju mješovite namjene Liverpool Watersa na dijelovima pristaništa u blizini centra grada, kako je pisao Guardian. Projekt je od tada krenuo naprijed, neki su dijelovi završeni, a drugi se još rade.

U veljači je grad odobrio projekt za još jedan veliki razvoj na pristaništu, gradnju stadiona za nogometni klub Everton, kapaciteta oko 52.000 mjesta. Taj projekt zahtjeva uništavanje pristaništa Bramley Moore, otvorenog 1848. godine. To se pristanište uglavnom koristilo za izvoz ugljena i osiguravanje goriva za parobrode. Radilo je 140 godina prije zatvaranja 1988. godine. UNESCO smatra da bi nogometna arena imala neprihvatljiv utjecaj na autentičnost, integritet i izvanrednu univerzalnu vrijednost mjesta svjetske baštine, piše Liverpool Business News.

Liverpool tek treće mjesto maknuto s tog popisa

“Smatram neshvatljivim da bi UNESCO radije da Bramley Moore Dock ostane zapuštena pustoš, umjesto da dade pozitivan doprinos budućnosti grada i budućnosti njegovih stanovnika” rekla je gradonačelnica Anderson.

Prema Deutsche Welle Liverpool je tek treće mjesto koje je izgubilo status svjetske baštine UNESCO-a. Omansko svetište Oryx iz Omana izravno je izgubilo mjesto na popisu svjetske baštine 2007. godine zbog krivolova i gubitka staništa. Dresdenska dolina Elbe u Njemačkoj izgubila je status nakon izgradnje mosta na autocesti sa četiri trake preko rijeke.

Trenutno su pedeset i dva mjesta uvrštena na “popis svjetske baštine u opasnosti”.