Zbog klimatskih promjena oceani mijenaju boju, ali znanstvenici ne razumiju zašto točno dolazi do toga

Porasle su temperature površine mora, ali područja koja su promijenila boju ne poklapaju se s područjima koja su se zagrijavala pri površini

This pictures taken on January 27, 2023 shows Orcas (Killer Whales) in the Artic ocean in the Spildra Island northern Arctic Circle. - Arctic Atlantic ocean is at +3C as the air temperature is -4C at this time of the year during the polar nights. (Photo by Olivier MORIN / AFP)
FOTO: AFP

Novo istraživanje s MIT-ja kaže da je, u posljednjih 20 godina, više od polovice svjetskih oceana promijenilo boju, a uzrok tome su klimatske promjene. Oceani oko ekvatora poprimili su zeleniju nijansu, što se ne može objasniti tek prirodnom varijabilnošću, kaže Nature News.

B.B. Cael, znanstvenik za oceane i klimu u Nacionalnom oceanografskom centru u Engleskoj, kaže za Nature News da ljudi utječu na eko sustav na do sada neviđeni način.

Boja oceana mijenja se na temelju onoga što se nalazi u gornjim slojevima, navodi MIT. Plavlji oceani uglavnom imaju manje života, a u zelenijima je više fitoplanktona, morskih algi koje fotosintetiziraju. Fitoplankton je osnova morske hranidbene mreže, gorivo za zooplankton i ribu koji su hrana većim ribama, morskim pticama i morskim sisavcima.

Utjecaj na hranidbenu vezu

Fitoplankton je ključan za borbu protiv klimatske krize. Oceani apsorbiraju oko 30 posto ugljičnog dioksida koji proizvedu ljudi, zahvaljujući fotosintezi ovih algi.

Različite vrste planktona reflektiraju i apsorbiraju svjetlost na različite načine, što znači da promjena boje oceana odražava promjenu ekosustava, piše Vice. Takve promjene bi mogle utjecati na cijelu hranidbenu mrežu pa čak i na sposobnost oceana da sprema ugljik, piše CNN.

Znanstvenici sa MIT-ja su ustanovili da su se promjene dogodile između 2002.i 2022.godine, u 56 posto oceana, u tropskim i suptropskim krajevima.

Porasle temperature površine more

Koautorica studije Stephanie Dutkiewicz je, 2019.godine, napravila simulaciju kako će oceani reagirati u slučaju dva scenarija, jednom s dodanim stakleničkim plinovima i drugom bez njih. Rezultati u modelu stakleničkih plinova gotovo su točno usklađeni s nalazima znanstvenika iz stvarnog svijeta. Unutar. 20 godina oko polovice oceana značajno je promijenilo boju, stoji u izjavi znanstvenika sa Sveučilišta MIT.

Tim kaže da su za zelenije vode krive klimatske promjene, ali proces unutar oceana koji uzrokuje promjene je i dalje misteriozan. Porasle su temperature površine mora, ali područja koja su promijenila boju ne poklapaju se s područjima koja su se zagrijavala pri površini, kaže Cael za Nature News.

Znanstvenici misle da do zelenije boje dolazi zbog distribucije hranjivih tvari, rastuće temperature smanjuju miješanje između različitih slojeva vode i ograničavaju podizanje hranjivih tvari. To možda mijenja vrste planktona koje najbolje mogu preživjeti.