Nekad je nužno odabrati stranu

Zdravstvene organizacije upozoravaju na novu vrstu gljivične infekcije koja se širi svijetom i zvuči opasno

Candida auris otporna je na lijekove

FOTO: Screenshot

Nova vrsta smrtne i na lijekove otporne gljivice širi se svijetom, upozoravaju zdravstvene organizacije. Sa svih strana svijeta dolaze izvještaji o novoj vrsti gljivične infekcije koju izaziva gljivica nazvana candida auris koja je uzrok mnogih ozbiljnih i smrtnih infekcija.

Candida auris pripada istoj vrsti bakterija koje uzrokuju takozvane drozd infekcije ali dok se takve infekcije javljaju u ustima i području genitalija, candida auris ulazi u urinarni i respiratorni trakt. Drozd je zajedničko ime za infekcije izazvane candida albicans gljivicama. To znači, gljivica može ući u krvotok i raširiti se tijelom izazivajući invazivne infekcije, kažu iz Centra za kontrolu bolesti i prevenciju Velike Britanije.

60 posto onih koji dobiju infekciju umru

Prošloga su tjedna engleski Centar za kontrolu bolesti i prevenciju i Public Health England izdali upozorenje bolnicama da budu na oprezu zbog ove gljivice koja se teško prepoznaje standardnim laboratorijskim metodama. Gljivica je identificirana još u Južnoj Koreji, Indiji, Južnoj Africi, Kuvajtu, Kolumbiji, Venecueli i Pakistanu.

R0020173
Gljivica se teško prepoznaje standardnim laboratorijskim metodama Flickr/George Redgrave

Na temelju informacija od ograničenog broja pacijenata, 60 posto ljudi koji dobiju infekciju, umre. Umiru uglavnom pacijenti oslabljenog zdravlja. U Velikoj Britaniji je u 2013. godini kod osam pacijenata prepoznata navedena gljivica, a onda je u 2015 .godini slijedilo izbijanje infekcije kod 40 pacijenata. Sa tako skromnim podacima ne može se kalkulirati o rasprostranjenosti infekcije.

Teško ju je kontrolirati

Zabrinjava to što je gljivicu teško kontrolirati i što se lako se širi bolnicama među pacijentima kompromitiranog imunološkog sustava koji se bore protiv drugih bolesti. Ova vrsta gljivice uglavnom ne reagira na uobičajene antifungicide. I lako ju je zamijeniti za blaže oblike gljivičnih infekcija.

Rana saznanja govore da se može širiti dodirom sa kontaminiranim površinama ili sa osobe na osobu ali potrebno je provesti daljna istraživanja da bi se točno utvrdili svi putevi zaraze. Zaraženi pacijenti moraju biti sami u sobi koja se čisti dostupnim dezinficijesima protiv gljivica.