Znanstvenici istražuju može li eksperimentalni lijek za karcinom prostate zaustaviti Covid

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Nottingham proučava lijek dobiven iz otrovne biljke

Covid-19 is a virus pandemic affecting large part of the world during 2019 and 2020.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici misle da bi eksperimentalni lijek za karcinom prostate, dobiven iz otrovne biljke, mogao zaustaviti Covid-19. Akademici sa Sveučilišta Nottingham tvrde da bi kemijski spoj tapsigargin trebao biti učinkovit protiv koronavirusa koji stoji iza ove pandemije kao i onih virusa koji uzrokuju prehladu, piše whatsnew2day.com.

Lijek je dobiven iz biljke tapsije ili “smrtonosnog korijena”. Biljka je, naime, za goveda i ovce otrovna, raste u zapadnom Sredozemlju, a testira se protiv karcinoma prostate. Znanstvenici koji su lijek testirali na životinjama otkrili su da bi on mogao zaustaviti infekciju SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje Covid.

Kemijski spoj tapsigargin je ključan

Ispitivanja su također pokazala da lijek, u tableti, može biti učinkovit protiv koronavirusa koji uzrokuje prehladu, protiv respiratornog sincicijskog virusa i gripe. Zato vjeruju da bi učinkovitost lijeka protiv niza respiratornih virusa mogla biti posebno korisna u pandemiji koronavirusa.

Biljka thapsia garganica dugo se koristi u tradicionalnoj medicini, uključujući i kao sredstvo za ublažavanje boli u Alžiru. A kolokvijalni naziv “smrtonosni korijen” dobila je zbog otrovnosti za ovce i goveda još u staroj Grčkoj. Tapsigargin je kemijski spoj izoliran iz ove biljke.

Mogao bi biti koristan i za buduće pandemije

Onkolog s John Hopkinsa, Samuel Denmeade, proveo je 15 godina dizajnirajući sastav biljke. Istraživanje je pokazalo da lijek učinkovito prolazi kroz stanične membrane i isključuje kalcijeve pumpe. Pokazao se siguran za ljude i u mnogo višim dozama nego one potrebne za antivirusnu primjenu. Široka primjenjivost mogla bi lijek učiniti efikasnim sredstvom u borbi protiv budućih pandemija.

Kako su trenutno provedena istraživanja samo na životinjama, znanstvenici priznaju da je će proći još neko vrijeme prije primjene kod ljudi. Spoj tapsigargin se može lako proizvesti u laboratorijima, umjesto da se bere izravno iz biljke, a skladišti se bez potrebe za dubokim zamrzavanjem. Još niti jedan antivirusni lijek nije odobren za koronavirus, a dokazano je da samo nekolicina smanjuje rizik smrti teško oboljelih.

Mutacije ne bi trebale umanjiti učinkovitost

Tapsigargin, za razliku od drugih odobrenih antivirusnih sredstava protiv gripe koji ciljaju dio virusa kako bi zaustavili ili usporili sposobnost razmnožavanja, djeluje pokrećući niz staničnih odgovora domaćina. Lijek čini stanice sposobnijima za borbu protiv virusa koristeći prirodne sposobnosti imunološkog sustava.

To lijek čini posebno vrijednim jer mutacije u bilo kojem dijelu reproduktivnog ciklusa ne bi trebale umanjiti njegovu učinkovitost. Testovi na stanicama pokazuju da je lijek zaustavio virus u stvaranju novih kopija za 30 minuta i nije se istrošio dva dana. Trenutna pandemija naglašava potrebu za učinkovitim antivirusnim lijekovima za liječenje aktivnih infekcija i cjepivima za sprječavanje zaraze.

Očekuje se još jedna pandemija

Budući da će buduće pandemije vjerojatno biti životinjskog porijekla, sa širenjem sa životinje na čovjeka i obrnuto, nova generacija antivirusnih lijekova, poput tapsigargina, mogla bi imati ključnu ulogu u kontroli i liječenju virusnih infekcija kod ljudi i životinja. Studija je zajednički projekt Sveučilišta u Nottinghamu, Agencije za zdravlje životinja i biljaka(APHA), Kineskog poljoprivrednog sveučilišta i Pibright instituta.

Stručnjak za epidemiologiju zaraznih bolesti sa Sveučilišta u Edinburghu, profesor Mark Woolhouse sugerirao je prošlog tjedna da bi uskoro mogla doći još jedna “Disease X” koja uzrokuje pandemiju, samo je pitanje kada, a ne hoće li. Profesor Woolhouse otkrio je da su prije četiri godine on i kolege naveli WHO da “Disease X” doda na listu prioritetnih bolesti.