Znanstvenici na rogove nosoroga stavili špijunske kamere, nadaju se da će tako zaustaviti krivolov

Pretpostavlja se kako će nosorozi zbog krivolova izumrijeti do 2035. godine

FOTO: Safari Partners/Flickr

Zbog povećanog krivolova nosoroga diljem Afrike, ove životinje opremaju se špijunskim kamerama na rogu kako bi se spriječio njihov izlov. Aktivisti za zaštitu životinja smatraju kako bi kamere mogle bitno utjecati na ovaj ogromni problem jer je u Africi svakih šest sati ubijen jedan nosorog, a do 2035. godine oni bi mogli u potpunosti izumrijeti.

Rapid – Real-time Anti-Poaching Intelligence Device je naprava koja sadrži kameru, monitore za praćenje rada srca koji su povezani s alarmom i napravom za satelitsko praćenje.

Naprava će omogućiti zaštitarima da na vrijeme dođu do mjesta na kojem se krivolovci spremaju ubiti nosoroga ili su ga već ubili. Nadaju se da će sistem, koji bi mogao također koristiti tigrovima i slonovima, biti isproban u južnoj Africi do iduće godine.

Monitor za srce aktivira alarm

Paul O’Donoghue sa Sveučilišta Chester radio je s ugroženim crnim nosorozima više od petnaest godina i zaslužan je za dizajniranje naprave. “Moramo pronaći način da uspješno zaštitimo životinje u prirodi. Njihovo ubijanje se mora zaustaviti.

S ovom napravom, monitor za praćenje rada srca aktivira alarm kada dođe do krivolova životinje, locira gdje se ona nalazi i onda zaštitari mogu helikopterom ili kombijem biti na tom mjestu u roku od nekoliko minuta i samim time krivolovci ne mogu prikupiti željene organe životinje ili pokušati brzo pobjeći.”, smatra O’Donoghue.

“Jedina stvar koja vodi prema izumiranju životinjskih vrsti tijekom iduće dekada je krivolov.”, smatra Steve Piper, direktor neprofitne organizacije Protect Rapid. Na svijetu postoji 25 tisuća nosoroga, a godišnje ih se ubije oko tisuću. Oni su na meti krivlovaca zbog roga koji se koristiti u tradicionalnoj kineskoj medicini, ali se ujedno smatra statusnim simbolom u nekim azijskim zemljama.

Posljednji primjerak čuvaju stražari

Prema WWF-u, 1960. godine postojalo je 2 tisuće jedinki sjevernog nosoroga, a danas ih postoji samo pet. Najvrijedniji je posljednji muški nosorog ove vrste, Sudan, koji se nalazi pod cjelodnevnim nadzorom stražara u Keniji.

“Protect Rapid mogao bi promijeniti čitavu situaciju po pitanju krivolova, a tehnologija se može primijeniti kod ugroženih vrsta kao što su slonovi i tigrovi.”, smatra Claire Bass, jedna od sudionica projekta Rapid i izvršna direktorica britanskog HSI-a (Humane Society International).