Znanstvenici otkrili kako reciklirano zlato iz starih SIM kartica mogu koristiti u farmaciji

Zlato reciklirano iz odbačene elektronike može djelovati kao katalizator

Medicine pill 3D isometric pattern, Danger expired concept poster and banner vertical design illustration isolated on green background with copy space, vector eps 10
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici s Imperial College London otkrili su da zlato reciklirano iz odbačene elektronike može djelovati kao katalizator koji pomaže učiniti lijekove održivijima, saznaje Study Finds. Danas većina zlata iz elektroničkog otpada, poput onog na starim SIM karticama, završava na odlagalištima otpada.

Ponovna upotreba odbačenog zlata za potrebe proizvodnje lijekova smanjuje potrebu za još više kopanja i rudarenja. Trenutačni katalizatori za proizvodnju lijekova obično se sastoje od raznih rijetkih metala, ekstrahiranim skupim, energetski iscrpljujućim i štetnim rudarskim naporima.

Ovaj najnoviji pristup dobivanja zlata razvijen je na Sveučilištu Cagliari, u Italiji, dok je proces iskorištavanja zlata u proizvodnji lijekova razvio tim s londonskog Imperial Collegea.

Otpad kao vrijedan resurs

Otpadnu elektroničku opremu teško je odvojiti i razgraditi na pojedinačne komponente, ti procesi obično uključuju puno energije i jakih kemikalija. Elektronika završava na odlagalištima jer financijski nema smisla ulagati u vađenje pojedinih komponenti. Međutim, taj otpad sadrži brojne komponente koje bi proizvođači mogli prenamijeniti za razne dodatne proizvode.

Uspostavljanje novih, jeftinijih, niskoenergetskih i netoksičnih načina za oporavak i korištenje metala skrivenih u odbačenoj elektronici ključno je za stvaranje održivije elektroničke industrije općenito, kaže istraživački tim.

“Naš cilj je smanjiti otpad i učiniti ga vrijednim resursom za nove katalizatore, čime se smanjuje naša ovisnost o ekološki štetnim praksama rudarenja”, kaže glavni znanstvenik, profesor James Wilton-Ely, s Odsjeka za kemiju na Imperial Collegeu, u publikaciji Sveučilišta.

Odbačene SIM kartice

Trenutačno plaćamo da bi se riješili elektroničkog otpada, a procesi poput ovoga mogu pomoći da se ovaj specifični otpad preoblikuje kao resurs. Čak i SIM kartice koje rutinski bacamo, imaju vrijednost.

Važno je napomenuti da je zlato dobiveno novim procesom dio molekularnog spoja i ne može se ponovno koristiti u elektronici, bez velikog ulaganja i puno energije. Tim stručnjaka je istraživao konkretnu upotrebu ovog spoja zlata i njegovu primjenu kao katalizatora u proizvodnji korisnih spojeva poput farmaceutskih međuproizvoda.

Reciklirano zlato kao katalizator

Katalizatori su sastavni dio u većini procesa proizvodnje materijala. Oni ubrzavaju stopu kemijske reakcije, a sami se ne mijenjaju. Znanstvenici su ispitali spoj zlata u odnosu na brojne reakcije koje se često koriste u proizvodnji lijekova. Na primjer, stvaranje protuupalnih lijekova i lijekova protiv bolova.

Autori studije kažu da spoj zlata radi jednako dobro i bolje nego postojeći katalizatori. A spoj zlata se može ponovno koristiti, što dodatno povećava održivost.

Autori studije vjeruju da bi vađenje zlata iz odbačene elektronike bilo ekonomski održivo, a potaknulo bi i iskorištavanje drugih komponenti elektronskog otpada. Nalazi su objavljeni u časopisu ACS Sustainable Chemistry&Engineering.