Znanstvenici otkrili kako uništiti opasne komarce; milijune komaraca će zaraziti bakterijom zbog koje propadaju jajašca

Komarce planiraju pustiti sljedeće ljeto u 20 američkih država

FOTO: Derek S. Sikes/Flickr

Američka Enviromental Protection Agency 3. studenog odobrila je novi pristup borbi protiv komaraca biotehnološke kompanije MosquitoMate. Cilj je uništiti populaciju divljih komaraca koji mogu nositi opasne viruse, kaže izvješće u časopisu Nature.

Nitko ne voli kad ga ugrize komarac osobito ako insekt potencijalno nosi smrtonosne viruse poput žute groznice, dengue ili zika virusa. Umjesto da se oslone na genetički inženjering, laboratorij MosquitoMate uzgojio je komarce koji nose običnu bakteriju wolbachia pipientis koja djeluje na komarce, ali ne na ljude i životinje.

Komarce su zarazili bakterijom pa jajašca propadaju

Mužjaci komaraca (koji ne grizu) zaraženi ovom bakterijom parili su se s populacijom ženskih azijskih tigrastih komaraca (koji grizu).

Jajašca oplođena MosqutoMale komarcima ne otvaraju se zbog muškog kromosoma koji se, zbog utjecaja bakterije, ne formira kako treba. MosquitoMates planira pustiti komarce slijedećeg ljeta u 20 američkih država i u glavnome gradu, a počinju s Kentuckyjem gdje je kompanija smještena.

Ručno razdvajaju muške i ženske komarce, a trebaju im milijuni

Iako ideja ubijanja opasnih komaraca na taj način zvuči kao izvrsna, laboratorijski tehničari moraju ručno odvojiti muške i ženske komarce. To je proces koji jako dugo traje. Imajući na umu da trebaju milijuni i milijuni laboratorijskih komaraca da bi se suzbila populacija divljih komaraca, kompanija će morati razmisliti o efikasnijem načinu razdvajanja spolova.

Laboratorijski uzgojeni komarci već su testirani u Kini i Brazilu. U kompaniji MosquitoMate se nadaju da će njihovi genetski nemodificirani komarci biti izvrsno rješenje pogotovo za sve one koji se zalažu za prirodan put odbijanja komaraca zbog kojih se možemo razboljeti.