Nekad je nužno odabrati stranu

Stručnjaci rade na promjeni načina liječenja dijabetesa tipa I; inzulinskoj kapsuli koja će putovati tijelom

Pametne kapsule otpuštaju inzulin kada šećer u krvi postane previsok

FOTO: Samantha Celera/Flickr

The Telegraph piše da su znanstvenici na domak da načine “pametnu inzulinsku kapsulu” koja će olakšati život dijabetičarima s juvenilnim dijabetesom. Britanski znanstvenici predstavili su ambiciozan projekt automatske isporuke inzulina. Trenutno, ljudi s dijabetesom tipa I moraju testirati krv nekoliko puta dnevno, i kada šećer u krvi postane previsok injektirati inzulin.

Za djecu to znači da ne mogu posve sudjelovati u životu vršnjaka jer roditelji moraju stalno pratiti njihovo stanje. Znanstvenici sa Sveučilišta u Birminghamu razvijaju pametne kapsule koje bi putovale tijelom i otpuštale inzulin kada šećer u krvi postane visok.

Otpuštanje inzulina prema razini glukoze

Isti tim znanstvenika već je otkrio molekule koje se vežu uz glukozu, a iz kojih planiraju načiniti čahuru koja sadrži inzulin, otapa se u prisutnosti šećera te započinje otpuštati inzulin.

Voditelj projekta, dr. John Fossey s odjela za kemiju na Sveučilištu u Birminghamu, kaže da je cilj projekta olakšati pacijentima život. “Pokušavamo razviti sustav koji će otpuštati inzulin prema razinama glukoze… Zamislite pacijente koji bi mogli prestati brinuti kolika im je razina šećera i koji bi mogli prestati svakodnevno sebi davati injekcije.”

Znanstvenici pokušavaju načiniti sustav koji bi osiguravao tijelu inzulin prema visini glukoze otpuštajući više ako se šećer u krvi naraste. Pacijentu bi ovi kontejneri bili injektirani jednom tjedno i polagano se razgrađivali, držeći šećer na konstantnoj razini.

Novi način liječenja za nekoliko godina

Znanstvenici vjeruju da bi kapsula mogla biti spremna za pokuse na životinjama u roku od pet godina, a na ljudima vrlo brzo nakon toga. Na taj bi se način promijenilo liječenje dijabetesa tipa I, a bolesnici bi mogli živjeti bez stalnog praćenja svoga stanja.

I znanstvenicima s Harvarda i MIT-ja uspjelo je kod miševa suzbiti bolest na nekoliko mjeseci. Postupak se sastoji u kreiranju milijuna stanica koje proizvode inzulin i koje se zatim injektiraju u tijelo. To znači da bi pacijenti samo trebali transfuziju takvih stanica svakih nekoliko godina.

Sveučilište u Sjevernoj Karolini razvilo je pametni flaster koji prati glukozu u krvi i isporučuje inzulin automatski putem stotina mikroiglica. Taj flaster, zapravo uređaj visoke tehnologije koji primjećuje i najmanje povećanje šećera u krvi znači, da se daju i najmanje doze inzulina ako ga tijelo treba. Za sada se testira na miševima, ali bi uskoro mogao promijeniti život pacijentima.