Znanstvenici se spremaju testirati teoriju o brzini svjetlosti koja bi mogla dokazati da je Einstein bio u krivu

Kažu da je brzina svjetlosti nekada bila još brža

FOTO: Instagram/NASA

Znanost bi mogla potpuno odbaciti osnovna shvaćanja svemira. Sprema se testiranje teorije o brzini svjetlosti koja je dugo bila smatrana radikalnom. Ako se teorija pokaže točnom, mogla bi promijeniti osnovne koncepte o svemiru koji su se do sada uzimali kao točni, piše Independent.

Teorija, naime, osporava tezu da se brzina svjetlosti ne mijenja, a na nju se vežu neki od najvažnijih koncepata u fizici. Važna je za teoriju relativnosti i način na koji se vjerovalo da se svemir širio nakon Velikog praska.

Brzina svjetlosti nekad je bila brža

Teorija koje će se testirati kaže da se u samim počecima svemira svjetlo kretalo znatno brže nego sada. Brzina svjetlosti od 186.282 milja u sekundi smatrana je ne samo kao konstanta, nego kao i maksimalna brzina u svemiru.

Znanstvenici nove teorije nadaju se da će je uspjeti dokazati proučavanjem CMB-a, ”odsjaja” radijacije koji je emitiran nedugo nakon Velikog praska i koji služi kao vrsta slike ranog svemira.

Zakoni prirode nekada su bili drugačiji nego danas

Vodeći znanstvenik u testiranju nove teorije, profesor Joao Magueijo s Imperial Collegea u Londonu rekao je da je nova teorija, postavljena u kasnim devedesetima, dosegla togčku sazrijevanja i sada se može testirati. Ukoliko pronalasci budu točni, mogla bi modificirati i Einsteinovu teoriju gravitacije.

”Ideja da bi brzina svjetlosti mogla biti varijabla bila je radikalna kada je predložena, ali s numeričkim predviđanjima, postala je nešto što fizičari stvarno mogu testirati. Ako je dokažemo, zapravo ćemo dokazati da zakoni prirode nisu uvijek bili isti kao danas,” rekao je.