Znanstvenici su analizirali 16 vrsta morske soli iz 8 zemalja; u njih 15 pronašli su ostatke plastike

Stručnjaci su zabrinuti potencijalnim utjecajem takve soli na naše zdravlje

FOTO: Theilr/F

U morima i oceanima, puno je plastike i drugog ljudskog smeća. Ostaci plastike zagađuju obale, remete morski ekosustav i ulaze u prehrambene lance. Ali koliko se točno smeća nalazi u hrani, ne zna se. Nova istraživanja trebala bi nas malo uplašiti i osvijestiti, znanstvenici su analizirali 16 vrsta morske soli iz osam zemalja i našli mikroostatke plastike u 15 vrsta, samo jedna sol ih nije imala, piše hakaimagazine.com. Sve je više dokaza da su mikročestice plastike prisutne u morskoj hrani koju ljudi jedu.

Ali istraživanja o tome koliko je odbačena plastika kontaminirala sol koju koristimo baš i nema. Zabrinuti zbog potencijalnog utjecaja na zdravlje takve soli “obogaćene” plastikom koju svakodnevno dodajemo hrani ili hranimo životinje na farmama, toksikolog Ali Karami i njegovi suradnici, kupili su različite vrste soli na tržištu Malezije. Sol je bila porijeklom iz Australije, Francuske, Irana, Japana, Malezije, Novog Zelanda, Portugala i Južne Afrike.

U 15 vrsta soli nađene 72 čestice zagađivača

U laboratoriju sveučilišta Putra Malaysia, znanstvenici su otapali i filtrirali sol da bi izolirali eventualno prisutne mikro čestice plastike. Ispitivali su ih vizualno i spektroskopskom tehnikom. U 15 vrsta soli, nađene su 72 čestice zagađivača. Svaka je vrsta imala od jedne do 10 čestica po kilogramu, prosječne širine oko 0.5 milimetara. Većina čestica bila je plastika ali je bilo i drugih čestica. Od 72 čestice koje su prepoznate kao zagađivači, 21 nisu uspjeli identificirati.

“Ovo otkriće je šokantno, iako ne neočekivano”, kaže Erik van Sebille, oceanograf sa Utrecht University u Nizozemskoj koji proučava globalnu cirkulaciju oceana i zagađenje plastikom. “Posljednjih nekoliko godina, kad god su znanstvenici tražili plastiku u oceanima, našli su je. Ili na dnu oceana, ili u ledu Arktika, ili u želucima morskih ptica i riba, a sada i u soli. Plastika u oceanima je strašna i svjedoči o prljavim ljudskim običajima ali ne znamo točno kako šteti morskom svijetu ili nama”, dodaje van Sebille.

Nije samo morska sol kontaminirana, ima još izvora

Biolog sa sveučilišta Plymouth, Richard Thompson, stručnjak je za plastiku u moru i smatra da je koncentracija plastike u morskoj hrani i soli srazmjerno mala i ne zabrinjava kada se radi o ljudskom zdravlju. Dodaje, da ipak ako ne smanjimo zagađenje plastikom, koncentracije u hrani će porasti i doseći zabrinjavajuće razine. Karami se slaže da čak i najveće količine mikročestica plastike koje netko možda probavi godišnje, zasnovano na podacima o konzumaciji soli, nije vjerojatno da će imati vidljiv utjecaj na zdravlje.

Ali upozorava da sol nije jedini izvor mikročestica plastike u hrani. Male doze od puno izvora svakako multipliciraju unos. “Sumnjamo li da su mikročestice plastike toksične i da mogu predstavljati opasnost za zdravlje, moramo o tome brinuti dok ne budemo eventalno sigurni da nam ne štete”, kaže Karami.