Znanstvenici su dugo pokušavali otkriti zašto ptice liježu jaja različitih oblika; izgleda da napokon znaju

Analizirano je gotovo 50 tisuća jaja iz cijelog svijeta

Eggs flat icon, chicken egg breakfast, vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenicima je, čini se, uspjelo otkriti zašto ptičja jaja dolaze u različitim oblicima i smatraju da je oblik jaja vezan uz to kako koja ptica leti, a njihova tijela mijenjala su se tijekom evolucije. Oblici jaja ptica su nevjerojatno različiti. Kolibrići polažu jaja nalik na tic-tac bombone, sove imaju jaja poput globusa, šljuke legu šiljata jaja oblika kišnih kapi.

Tijekom godina znanstvenici su došli do različitih objašnjenja, ptice koje se gnijezde na liticama imaju tendenciju polaganja šiljastih jaja jer ako se moraju boriti, oštro jaje će se vrtjeti u krug umjesto da se otkotrlja s ruba litice. Ptice s malom količinom kalcija legu okrugla jaja jer taj oblik zahtijeva najmanje ljuske. Jaja imaju različite oblike kako bi se bolje uklopila u gnijezdo, tako da bi se sva mogla jednako inkubirati.

Oblik ovisi o tome je li ptica dobar letač

Sve ove pretpostavke nisu nikada prije bile testirane. Tim istraživača s Princetona, Harvarda i drugih institucija po svijetu odlučio je konačno razjasniti zagonetku. Analizirali su gotovo 50 tisuća jaja koja predstavljaju 1400 vrsta ptica. Jaja su stigla iz svih krajeva svijeta, sakupili su ih prirodoslovci krajem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća. Nisu proučavana fizička jaja nego fotografije pohranjene u internetskoj bazi podataka u Muzeju zoologije kralježnjaka na sveučilištu Berkeley.

Znanstvenici su uspoređivali oblike jaja različitih ptica uzimajući u obzir što jedu, gdje se gnijezde, koliko su velike i koliko dobro lete. Rezultati kažu da na oblik jaja ne utječe ono što jedu ili koliko su velike. Njihova analiza sugerira da ptice koje su dobri letači, kao i divljač koja većinu vremena provodi u zraku, polažu jaja koja su izdužena i šiljatija. Tijela dobrih letača evoluirala su, uža su, a organi su im komprimiraniji kako bi im bilo lakše letjeti.

Pitanja je sada još više

Ove promjene na tijelu utjecale su na formiranje jaja. Svaka ptica stvara svoja jaja u jajovodu. Oko bjelanjka i žumanjka taloži se rastezljiva membrana koja daje jaju oblik, kaže studija. Ptice koje bolje lete imaju uže jajovode, pa membrana ne može stvoriti široko jaje. Jaja tada moraju biti jača i izdužena, da pilić može stati i biti zdrav. Biolozi kažu da su otkrića intrigantna ali daleko od posljednje riječi.

Postavlja se i pitanje zašto ptice koje nisu dobre u letenju, kao nojevi, polažu jaja. Imaju li šiljata i dugoljasta jaja nedostatke i da li se pilićima teže izleći? Znanstvenici priznaju da imaju više pitanja nego na početku i nadaju se da će budućim studijama na njih odgovoriti.