Znanstvenici su istraživali koje se vrste međusobno najčešće kolju i došli su do par neobičnih zaključaka

Merkati su najubojiti sisavci na Zemlji, a slijede ih lemuri

FOTO: Tambako The Jaguar/Flickr

Merkati, mnogima prilično simpatične životinje, pokazali su se kao najubojitiji sisavci poznati znastvenicima, piše Independent. Do tog su zaključka došli nakon što su usporedili više od 1000 različitih sisavaca na temelju broja smrti koje pripadnici pojedine vrste uzrokuju unutar vlastite vrste.

Članak je objavljen u časopisu Nature, a pokazao je da većinu smrti merkata, čak 19,4 posto, uzrukuju drugi merkati. Pri tome je tim sisavcima, koji žive u grupama od 50-ak jediniki koje nastanjuju pustinje Kalahari i Namib u južnoj Africi, zločin čedomorstva osobito omiljena aktivnost.

Slijede ih crvenorepi zamorci (radi se o vrsti majmuna) sa 18,2 posto te crveni lemuri sa 16,7 posto. Neki njihovi bliski srodnici također pokazuju slične apetite kad je u pitanju ubijanje pripadnika iste vrste.

Opasne su i gazele i vjeverice

No, ovo netom objavljeno istraživanje pokazalo je i neke prilično iznenađujuće rezultate. Recimo, znanstvenici su došli do zaključka kako su određene vrste gazela odgovorne za smrti 11,8 posto drugih gazela, a tu su i kalifornijske vjeverice koje ubijaju 11,9 pripadnika iste vrste. Zanimljivo, ove simpatične životinje pretekle su jaguare (11,1 posto) i pume (11,7 posto).

Pa ipak, kako tvrde znanstvenici, primati koji žive u skupinama pokazuju najveći nagon za ubijanjem pripadnika unutar svoje vrste, a kao ubojite sisavce spominju još i inače miroljubive hrčke i konje.

Zebre se međusobno ne ubijaju

No, postoje i dobre vijesti. Očito svi sisavci nisu baš toliko ubojiti poput ovih upravo spomenutih. Bonobo majmuni, primjerice, ubijaju samo 0,7 posto svojih kolega, dok su gorile još miroljubivije s obzirom na to da likvidiraju samo 0,14 posto drugih gorila.

Zebre, margaji (vrsta južnoameričke mačke) i par vrsti šišmiša nametnuli su se pak kao najbolje vrste s obzirom na činjenicu da nisu ubile nikoga unutar svoje vrste.

Od drugih miroljubivih životinjskih vrsta treba još spomentu indijske nosoroge (1,01 posto), tigrove (0,88 posto), afričke šumske slonove (0,29 posto) i šišmiše (0,1 posto) – što su postoci koji se nalaze dosta blizu onima ranih ljudi koji su se, začudo, međusobno prilično dobro tolerirali s obzirom na to da su bili odgovorni za smrt tek 0,3 posto drugih ljudi.