Znanstvenici su napravili tintu koja prati što nam se događa organizmu pa promijeni boju kad nam, na primjer, naraste šećer u krvi

Tinta se ponaša kao biosenzor, a tetovaža kao displej

Zanstvenici s bostonskog MIT-a načinili su biosenzitivnu tintu koja reagira na povišenje šećera u krvi. Kako šećer raste, tako se boja mijenja iz plave u smeđu. Tinta koja mijenja boju pretvara površinu tijela u interaktivni displej koji alarmira dijabetičare ako im je šećer visok ili nizak. Tinta se ponaša kao biosenzor koji “čita” tekućine koje okružuju stanice tkiva u tijelu.

Druga tinta za tetovažu koju je razvio isti tim znanstvenika s MIT-a, prati soli u tijelu i razine pH. Kada su razine soli visoke, pod ultraljubičastim svjetlom, tetovaža se mijenja u intenzivno zelenu boju. Tinta osjetljiva na kiselost mijenja se od roze u ljubičastu kako kiselost raste.

‘Pametne’ tetovaže pretvaraju kožu u displej

Znanstvenici kažu da bi njihove tinte mogle postati nov način kako pratimo tijelo. Za dijabetičare, tinta osjetljiva na glukozu, osigurala bi praćenje vrijednosti šećera u krvi, a bez potrebe za bockanjem. Dijabetičari bi tako znali i koliko inzulina trebaju ubrizgati prije jela.

Nije prvi puta da je grupa znanstvenika sa MIT-a kreirala tehnologiju baziranu na koži. Prošle godine objavili su otkriće DuoSkin, privremene tetovaže osjetljive na dodir koja se može koristiti za kontrolu elektronskih naprava kao pametnih telefona. Pomicanjem lijevo desno po tetovaži zlatnim listićima mogu se, na primjer, gledati slike iz albuma, piše Daily Mail.