Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici su otkrili 3,5 milijarde godina stare fosile koji sugeriraju da je život nastao na tlu, ne u moru

Dokazi su nađeni u talozima termalnih izvora u Zapadnoj Australiji

Nacionalni park Karijini, Zapadna Australija
FOTO: RuRu_SG/Pixabay

Izgleda da život na Zemlji ipak nije započeo u moru, tako barem tvrde rezultati nove studije koja bi mogla biti revolucionarna. Grupa znanstvenika istraživala je područje crvenog kamenja u slabo naseljenoj regiji Pillbara u Zapadnoj Australiji. Otkrili su ostatke taloga termalnih izvora unutar kojih se nalaze ostaci prvog znanog kopnenog oblika života. Dakle, život na kopnu se pojavio prije 3,5 milijardi godina, otprilike 580 milijuna godina ranije nego što se do sada mislilo. Ovo bi također značilo da je život nastao u termalnim izvorima na kopnu, a ne u moru.

Znanstvenici su otkrili fosile stromatolita, koje formiraju cijanobakterije, u ostacima termalnog izvora u Pillbari. Doktorandica Tara Đokić sa Sveučilišta New South Wales u izjavi za ABC rekla je da “ovo otkriće taloga termalnih izvora potvrđuje teoriju o tome kako su termalni izvori odgovorni za nastanak najranijih oblika života na planeti”. Za područje koje je istraživala s timom ranije se mislilo da je riječ o ostacima plitkog koraljnog grebena.

Natures Window, Zapadna Australija
Natures Window, Zapadna Australija photopoodle/Pixabay

I Darwin je smatrao da je život nastao na kopnu

Oblik, tekstura i slojevitost taloga, objasnila je Đokić, ukazuje na postojanje drevnih mikroba u njima te materijala koji postoji samo u termalnim izvorima. Također, unutar taloga ostali su mjehurići, a Đokić vjeruje da su ostali zarobljeni u kamenitoj strukturi usred djelovanja mikroba, ne plinova, što potvrđuje da je riječ o termalnim izvorima, a ne grebenu. Dok je danas uvriježeno stajalište znanstvenog svijeta kako je život na Zemlji nastao hidrotermalnim otpuštanjem iz mora, ideju o kopnenim termalnim izvorima podržavao je Charles Darwin.

Ovo otkriće može pomoći budućim misijama na Mars. NASA trenutno razmatra gdje da sleti svoj rover 2020. godine u sklopu velike misije, a jedna od predloženih lokacija izgleda kao ostaci termalnih izvora, i otprilike je jednake starosti kao Zemlja, rekla je Đokić u izjavi za medije. “Ako je bilo života na Marsu, moguće je da ćemo tragove naći upravo u talozima bivših termalnih izvora”. Potrebna su daljnja istraživanja, ali ovo je velik korak naprijed u otkrivanju izvora nastanka života na našoj planeti.