Znanstvenici su otkrili protein za koji tvrde da će produžiti vijek ljudskog srca

Vikulin usporava propadanje i vjeruju da je odgovoran za pumpanje srca

FOTO: wlfnick/Flickr

Znanstvenici sa Sveučilišta Johns Hopkins (JHU) i kalifornijskog Sveučilišta San Diego otkrili su protein u tijelu koji može biti ključ popravljanja štete nastale zastojima srca. Za razliku od ostalih organa, srce stvara nove stanice tijekom životnog vijeka i sposobno je generirati milijarde otkucaja srca kako bi održalo čovjeka na životu.

Fenomen je inspirirao znanstvenike da nađu ključ dugovječnosti srca. Doktor Anthony Cammarato, asistent Škole Medicine na JHU, sa svojim kolegama otkrio je protein po nazivu vikulin za koji se vjeruje da je odgovoran za pumpanje srca.

“Srce je nevjerojatno otporan organ, ali je jedan od organa koji se ne regenerira, a njegova sposobnost pumpanja propada s godinama. Izgleda da mu pomaže vikulin koji usporava propadanje ovog najvažnijeg organa prilikom njegovog starenja.”, tvrdi Cammarato.

Može produžiti život

Cammarato je objasnio da shvaćanjem načina kako tijelo štiti sebe od ovog procesa može pomoći u pronalaženju načina liječenja organa koji se nisu sposobni regenerirati. Znanstvenici vjeruju kako će otkrića njihovog istraživanja vikulina proizvesti tretmane koji će moći produžiti život ljudi koji su imali problema sa zastojem srca, stanja u kojem je srce povećano, ali je njegova sposobnost pumpanja znatno oslabila.

Do zastoja srca dolazi kada je taj mišić sputan ili slab da radi na pravilan način. Simptomi su umor, ostajanje bez zraka, oticanje gležnjeva, nedostatak apetita, kašljanje i brzo lupanje srca.

Dio obrambenog mehanizma

Tijekom početnih eksperimenata Cammarato je sa svojim timom istraživao razinu vikulina u srcu kod odraslih i starih majmuna, štakora i voćnih mušica. Znanstvenici su povećavali razinu vikulina kod ispitnih subjekata koji su počeli stariti. To je pokazalo da kada starimo dolazi do povećanog stvaranja vikulina u tijelu kako bi srce nastavilo normalno raditi.

Znanstvenici su genetski potaknuli voćne mušice da proizvedu višak vikulina, a insekti su nakon toga živjeli 150 posto vremena duže. Glavni autor istraživanja doktor Adam Engler iz Udruženja za regeneracijsku medicinu istaknuo je kako je vikulin dio prirodnog obrambenog mehanizma koji pomaže stanicama srca koje stare, a on ujedno pomaže srcu da se prilagodi promjenama do kojih dolazi starenjem.