Znanstvenici su otvorili mrtvog pitona i pronašli u njemu tri jelena. Kažu da je to prilično loš znak

Burmanski pitoni proždiru sve pred sobom u Floridi

FOTO: BioInvasions Records

Ono što neka zmija jede inače baš i nije vrijedno vijesti, ali ovdje se ne radi o normalnoj zmiji. Burmanski piton je masivna zmija koja inače potječe iz jugoistočne Azije, a stigla je na Floridu u osamdesetima, pretpostavlja se da su ih nemarni vlasnici puštali na slobodu. Sada ih u toj saveznoj državi okolo puže oko 300 tisuća, poznate su po tome da proždiru aligatore, riseve, zečeve i ptice.

No, znanstvenici su sad otkrili da su Burmanski pitoni – koji mogu narasti do pet i pol metara i progutati cijelog risa – još proždrljiviji nego što su mislili. U novoj studiji objavljenoj u Bioinvasions Records, grupa istražitelja opisuje slučaj četiri metra dugačkog pitona kojeg su pronašli mrtvog, pa su ga razrezali i otvorili. Ono što su pronašli unutra prilično je bizarno – ostatke tri različita bjelorepa jelena. Zmija je, otkrili su, odraslog jelena i dva laneta proždrala u samo 90 dana, piše Vox.

Golemi pad populacije sisavaca

Implikacije ovog otkrića, smatraju znanstvenici, malo su zabrinjavajuće. “Da se ovdje radi o nekom izoliranom slučaju jedne zmije koja je pojela tri jelena, to bi bila jedna stvar”, kaže Scott Boback, biolog u Dickinson Collegeu i glavni autor studije. No, incident se dogodio usred sve većeg broja dokaza da Burmanski pitoni opustošuju divlji život u floridskom nacionalnom parku Everglades. “Kada sve to skupite zajedno, jednostavno morate zaključiti – okej, ovdje se događa nešto ozbiljno loše”.

Piton kad su ga otvorili
Piton kad su ga otvorili BioInvasions Records

Da se nešto loše događa u Evergladesu pokazuju i podaci iz studije objavljene 2012. godine, koja je otkrila da se broj puta kad su uočeni rakuni, oposumi, risevi, zečevi, lisice i drugi sisavci smanjio za više od 80 posto od sredine devedesetih.

‘Moramo ih početi shvaćati ozbiljnije’

Stručnjaci ne mogu pronaći ni jedno drugo objašnjenje za to, osim u ovim pitonima. Koji su, sada je jasno, odgovorni i za strmoglavi pad populacije jelena u Evergladesima. Naime, studija iz 2012. otkriva da je, otkad su ove zmije postale rasprostranjene u nacionalnom parku, populacija bjelorepih jelena u njemu pala za 94 posto.

Znanstvenici kažu da je posebno zabrinjavajuća činjenica što očito ne postoje nikakvi limiti kod kod toga što će ove zmije pojesti. “Moramo ih početi shvaćati ozbiljnije. Očito proždiru sve pred sobom. Ako ih nastavimo podcijenjivati, naći ćemo se u ozbiljnim problemima”, kaže Boback.