Znanstvenici su prošle godine zabilježili dosta nevjerojatnu eksploziju zvijezde, a sad se pojavila zanimljiva teorija o tome

Vjeruju da se radilo o smrti zvijezde koju je rastrgala supermasivna crna rupa

FOTO: NASA/Flickr

Neobično jak prasak svjetlosti znanstvenici su zabilježili u lipnju prošle godine. Novi podaci pokazuju da je zbilja moguće da se dogodila umiruća svjetlost zvijezde koju je razorila supermasivna crna rupa. Ovaj spektakularni događaj je snimljen, a znanstvenici su ga nazvali “najsjajnija supernova ikad”.

Iako se ova supernova (eksplozija zvijezde koja umire) dogodila prije 2,8 milijardi godina u konstelaciji Indus – njezina jarka svjetlost je do Zemlje došla tek u lipnju 2015. što je dokumentirano grupom od četiri automatska teleskopa koji tragaju za eksplodirajućim zvijezdama.

Nadsjajila Mliječnu stazu 20 puta

Ova pojava – nazvana ASASSN – 15lh – bila je 500 milijardi puta sjajnija od našeg Sunca, a svojom svjetlošću je nadsjajila Mliječnu stazu 20 puta, što je otprilike pet puta moćnije od zadnjeg ovakvog događaja koji je držao astronomski rekord. Čini se da ova pojava spada u klasu “superluminous supernovas”, tj. nevjerojatno moćnih eksplozija zvijezda čiji počeci su još uvijek velika misterija.

U početku, ovaj događaj je zbunio znanstvenike, ali nakon više od godine dana, Queen’s University iz Belfasta (QUB) je objavio alternativni razlog za tako maestralnu jarku svjetlost – tvrde da se radilo o smrti zvijezde koju je rastrgala supermasivna crna rupa. Ova astronomska debata daleko je od razriješenja jer postoje dokazi koji i podržavaju i odbacuju oba navedena objašnjenja.

Dosad zabilježeno samo deset slučajeva

Dodajmo da su pojave gdje crne rupe jedu zvijezde više nego rijetke te da ih je tek oko deset dosad zabilježeno. “Još uvijek postoji mogućnost da je ova prekrasno moćna svjetlost uzrokovana nečim potpuno drugačijim od gore navedenih objašnjenja”, izjavio je profesor Stephen Smartt iz Queen’s University’s Astrophysics Research Centra za NewStatesman.

Dodao je da su nove analize ovog događaja rezultat “sjajnog primjera internacionalne suradnje i znanstvenog timskog rada”.