Znanstvenici su proučavali fosil jednog reptila i došli do prilično zanimljivog otkrića o njihovom razmnožavanju

Dosad se smatralo kako polaže jaja, no nova studija otkriva da nije tako

A handout image released by the Nature magazine and obtained on Feburary 9, 2017 shows a pregnant Dinocephalosaurus catching a fish.
An unusually long-necked marine reptile gave birth to live young 245 million years ago -- the only known member of the dinosaur, bird and croc family to not lay eggs, researchers said on February 14, 2017. Archaeologists examining the fossil of a female Dinocephalosaurus from Yunnan Province, southwest China, were amazed to discover the remains of a baby among the bones where her abdomen would have been. / AFP PHOTO / NATURE PUBLISHING GROUP / Dinghua Yang AND Jun Liu / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / NATURE / DINGHUA YANG / JUN LIU / HEFEI UNIVERSITY OF TECHNOLOGY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Znanstvenici su u novoj studiji došli do zanimljivog otkrića vezanog uz drevno biće koje nalikuje morskom čudovištu Nessie, piše Live Science. Dosad su bili uvjereni da ovaj zastrašujući morski reptil polaže jaja, baš kao i ptice i krokodili.

No, pomoću uzorka starog 245 milijuna godina otkrili su da su mladi ove vrste dolazili na svijet putem poroda. “Ovo je prvi dokaz trudnoće u životinjskoj skupini za koju se mislilo da nese jaja”, rekao je šef kineske istraživačke skupine Jun Liu, profesor paleontologije na Tehnološkom sveučilištu Hefei u Kini.

Otkrili fetus u majčinoj utrobi

Istraživači su otkrili fosilizirani embrij u majčinom trbuhu ove vrste reptila. Fetus je bio mali, činio je oko 12 posto veličine tijela majke, ali dovoljno velik da znanstvenici mogu raznati njegovu anatomiju, dugi vrat i izdužena rebra. Bio je sličan onoj odraslih dinocephalosaurusa, pojasnili su istraživači.

Ipak, istražitelji su napravili daljnje pretrage kako bi se utvrdilo da se radi o embriju. Napominju da je embrij bio zatvoren unutar majčina tijela, što isključuje mogućnost da se radi o nekoj drugoj životinji. Drugo, vrat embrija je bio okrenut prema naprijed.

Obično morska stvorenja progutaju plijen naglavce, majka je u trbuhu čak imala i djelomično probavljenu ribu, čija je glava bila okrenuta prema natrag, ističu istraživači. I konačno, embrij je bio uvijen u fetalnom položaju, baš kao što to bude slučaj i s drugim poznatim embrijima kralježnjaka tijekom razvoja, kažu znanstvenici koji su radili na istraživanju.

Značajno otkriće

Polaganje jaja kod životinja obično je karakteristika onih životinja koje su manje razvijene. Osim toga, znanstvenici su utvrdili kako nisu uočili nikakve dokaze ljuske jajeta u blizini embrija, što dodatno pospješuje ideju da ova vrsta svoje mlade na svijet donosi porodom.

Ovo je otkriće značajno i stoga što znanstvenici nisu bili sigurni je li vrsta dinocephalosaurus, u koju spada i ovo morsko biće nalik Nessie, ima genetske ili razvojne prepreke koje sprječavaju trudnoću, obzirom da se većina pripadnika skupine razmnožava polaganjem jaja. No, sada je jasno da nema prepreka. Nova studija je objavljena danas u časopisu Nature Communications.