Znanstvenici su proučavali lijek za dijabetes, a onda se dogodilo nešto divno: otkrili su da djeluje kod Alzheimera

Zasad je testirano samo na miševima, koji su pokazali dramatično poboljšanje u funkciji mozga

FOTO: Thinkstock

Razvijanje novog načina liječenja neke bolesti za znanstvenike zna biti vrlo frustrirajuće. Često puta, novorazvijeni lijekovi ne djeluju na način na koji se nastojalo, posve zakažu ili dovedu do slijepe ulice. Ali zna se desiti da lijek koji je stvaran za liječenje jedne bolesti, posve slučajno bude učinkovit za neku drugu bolest.

To se upravo dogodilo sa novom generacijom lijekova na kojima se radilo za liječenje dijabetesa tipa II, a nedavno se pokazalo da imaju enormne koristi za miševe oboljele od Alzheimera. Novi lijekovi, klasificirani kao trostruki agonist (jer radi na tri načina), testirani su na miševima koji imaju gene povezane s Alzheimerom.

Kako djeluje tretman

Životinje su već pokazivale puno simptoma bolesti, uključujući kompromitiranu memoriju i teškoće u učenju. Nakon primanja lijeka, miševi su pokazalli dramatično poboljšanje u funkciji mozga. Profesor Christian Holscher, voditelj studije, objašnjava da tretman posve jasno obećava da se može razviti u novi lijek za kroničnu neurodegenerativnu bolest kakva je Alzheimerova.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Brain Research. Prema studiji, trostruko djelujući tretman, vjeruje se, djeluje protiv Alzheimera štiteći živčane stanice, smanjujući amiloidni plak u mozgu (koji se isto povezuje s Alzheimerom) te smanjuje upalu dok usporava propadanje živčanih stanica. Miševi koji su dobili lijek pokazali su značajno poboljšanje kod učenja i formiranja memorije.

Nije tako neobično

Otkriće potencijalnog novog tretmana za liječenje razarajuće bolesti kakva je Alzheimer fantastična je vijest, a činjenica da je lijek na početku trebao liječiti dijabetes tipa II nije samo koincidencija. Prije je dijabetes tipa II bio povezivan s Alzheimerom jer ove bolesti kod starijih osoba često idu zajedno.

Neosjetljivost na inzulin može imati određenu ulogu u razvoju neurodegenerativnih poremećaja jer je inzulin faktor rasta s neurozaštitnim svojstvima. Tretman još nije odobren za pacijente koji boluju od Alzheimera, samo je demonstriran u ranim pokusima na miševima.