Znanstvenici su testirali 2500 uzoraka s cipela; dosta smo sigurni da više nećete u njima ulaziti u kuću

Oko 26 posto uzoraka pokazalo se pozitivnima na različite viruse i bakterije

Freelancer young woman sitting in pijamas and bunny slippers at her home office with laptop at night, working. Moon light and no electrical light. Vector illustration, flat style, layered. (Freelancer young woman sitting in pijamas and bunny slippers
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ne izuti cipele kada uđete u tuđu kuću, nije baš pristojno. Ali znanstvenici sa sveučilišta Houston sugeriraju da to nije samo nedostatak poštovanja prema domaćinu nego povećava rizik proljeva.

Potplati cipela prepuni su štetnih bakterija koje se mogu multiplicirati na tepisima i podovima. A samo doticanje zagađene površine može nas zaraziti neugodnim trbušnim virusom.

26 posto uzoraka pozitivno na viruse i bakterije

Znanstvenici su za ovo istraživanje testirali 2500 uzoraka sa cipela. Oko 26 posto uzoraka pokazalo se pozitivnima na različite viruse i bakterije koje mogu izazvati trbušne grčeve i proljeve. To je trostruki broj koji inače nalazimo u kupaonicama i na kuhinjskim površinama, piše Wall Street Journal.

Istraživanje se nadovezuje na studiju sa sveučilišta Arizona koja je na cipelama našla 421 tisuću različitih oblika bakterija. Koliformi kojih ima u ljudskom izmetu nađeni su na 96 posto potplata cipela. Različite kemikalije koje se koriste za uzgoj biljaka ili toksini kojima njegujemo travnjake nalaze isto tako put u naše domova.