Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici su upravo otkrili dosta važnu stvar za žene koje su preboljele karcinom dojke; ne smiju kasno večerati

U istraživanju je sudjelovalo 2400 žena

What strikes me is the fact that in our society, art has become something which is only related to objects, and not to individuals, or to life.   - Michel Foucault
FOTO: Paul Whyte/Flickr

Nova studija utvrdila je da je vremenski razmak manji od 13 sati između večere i doručka povezan sa pojačanim rizikom ponovnog rasta karcinoma dojke kod žena koje su bile liječene od te bolesti, piše The Washington Post. Taj se rizik tada povećava za 36 posto.

Studija objavljena u JAMA Oncology, proučavala je podatke na više od 2400 žena sa ranim stadijem karcinoma. “Produljenje perioda koji se ne jede moglo bi biti jednostavno nefarmakološko sredstvo da se smanji vraćanje tumora dojke,” tvrde autori studije.

Prednosti noćnog posta

Znanstvenici kažu da su jako zadovoljni otkrićem da ovakavo suzdržavanje od hrane, a koje je vrlo jednostavno provesti, ima tako pozitivan učinak.

Smatraju da je to puno lakše nego kada se pacijenticama preporučuje da trebaju smanjiti unos kalorija za 500 dnevno jer to mijenja način na koji kupuju, gdje i što jedu i može biti teško provedivo pa mnoge ubrzo odustanu.

Kasni obrok remeti kvalitetu sna

Ruth Patterson, voditeljica studije kaže da postoji nekoliko razloga za ovakve rezultate. Obrok koji se uzima kasno noću, uzrokuje i lošiji san i utječe na to kako tijelo regulira šećer. Svaka dva sata duljeg noćnog posta vezano je sa manjim razinama hemogoblina A1c, hemoglobina sa glukozom koji mjeri razinu šećera u krvi.

“Naša je pretpostavka da intervencije u dulji noćni post mogu smanjiti rizik dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i drugih karcinoma.” kaže doktorica Patterson. Jedini limit studije je što su pacijentice same bilježile što jedu, a to nije uvijek posve točno.