Znanstvenici su upravo shvatili da se heroin može stvoriti doma. I to je dosta veliki problem

Umjetno su reproducirali proces koji se odvija u maku, pomoću kvasca i šećera

FOTO: Promo

Sudeći prema novom istraživanju znanstvenika, heroin bi se od sada mogao raditi kod kuće uz pažljivo stvaranje sojeva kvasca koji bi pretvarali šećer u opijate. Znanstvenici su time prvi puta umjetno reproducirali kompletan kemijski proces koji se odvija u maku kako bi napravili morfij.

Upozorili su kako bi otkriće moglo opijumske farme maka zamijeniti kućnom proizvodnjom morfija, a zbog toga traže da se poduzmu regulacije u tehnologiji. U teoriji, proizvodnja opijuma ne bi bila kompliciranija od kućne proizvodnje piva, što bi moglo dovesti do kućnih laboratorija u stilu Breaking Bada.

Zaustavili se korak prije finalnog proizvoda

“U principu svatko tko ima pristup sojevima kvasca i poznaje osnovne vještine fermentacije može proizvesti morfij uz pomoć kućnog seta za izradu piva.” reklaje za časopis ‘NatureTania Bubela, profesorica na Sveučilištu Alberta koja je suautorica istraživanja.

Tim istraživača zaustavio se jedan korak prije nego su uspjeli povezali kompletan kemijski lanac s jednostavnim sojem kvasca i objavili su odgodu svog posla kako bi dopustili predstavnicima zakona da sustignu ono što znanstvenici rade.

“Mi zasigurno ne ciljamo na protuzakonito tržište opijata, to je sigurno. Shvatili smo da ulazimo u novi teritoriji. Ja i moji suradnici shvatili smo da bi se trebali konzultirati s različitim zakonskim tijelima i da bi trebali napraviti konsenzus uz pomoću kojeg bi nastavili daljnje istraživanje.” tvrdi Vincent Martin, suautor istraživanja i mikrobiolog Sveučilišta Concordia u Quebecu.

Otkriven posljednji sastojak

Reproducirali su kemijski proces iz maka
Reproducirali su kemijski proces iz maka SuperFantastic/flickr

Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Cemichal Biology pokazuje sav trud znanstvenika koji su u posljednjih petnaest godina pokušali reproducirati kemijski proces u maku. Prethodno su uspjeli reproducirati samo polovinu kemijskog procesa, ali inicijalna pretvorba glukoze u sastav koji se naziva retikulin pokazala se problematičnom. Posljednje istraživanje rješava ovaj problem tako što se u eksperiment ubacio gen iz maka, šećerna repa i bakterija u kvasac.

Nekoliko sojeva kvasca pretvorilo je retikulin u morfij. “Ono što zbilja želimo postići fermentacijom je da kvasac hranimo glukozom, jeftinim šećerom i potrebno je da kvasac obavi sve kemijske procese kako bi se napravila određena terapeutska droga. Uz naše istraživanje opisan je svaki korak, a sad je samo ostalo pitanje povezivanja tih koraka i njihovo gradiranje u procesu. Ne radi se o trivijalnom izazovu, ali ga možemo postići.” rekao je John Dueber, glavni autor istraživanja i bioinženjer s Berkeleya.

Nova terapeutska droga

Sintetiziranje opijata u laboratoriju podiže vjerojatnost stvaranja nove terapeutske droge koja bi stvarala manju ovisnost, ali bi njen efekt bio jači i trajao bi duže. Negativna strana je da kvasac za proizvodnju morfija ne padne u krive ruke jer ga je jednostavno sakriti, transportirati i odjeli za suzbijanje kriminalnog djelovanja imali bi problem u kontroliranju njegove distribucije.

Bubela i njeni kolege s MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) zahtijevaju hitnu regulaciju tehnologije koja bi mogla dovesti do alternativnih sistema u trenutnim kriminalnim mrežama, pogotovo u Sjevernoj americi i Europi gdje je potražnja za drogom velika.

Budući sojevi kvasca za morfij mogli bi biti dizajnirani da imaju neobične nutritivne zahtjeve, a ujedno bi bilo potrebno držati ih u zgradama koje bi bile zaštićene poput onih u kojima se istražuje antraks i male boginje. “Vrijeme je da se razmišlja o politici koja bi bila zadužena za ovo područje istraživanja. Ovakva područja razvijaju se brzo, i moramo biti korak ispred kako bi na vrijeme spriječili potencijalnu zlouporabu.” smatra Dueber.