Znanstvenici su uspjeli skužiti zašto si toliko volimo popiti kad smo pod stresom

Žele otkriti kako normalizirati neurone da manje pijemo

FOTO: Scott Akerman/Flickr

Na kraju radnog dana mnogi od nas požele popiti čašu vina. Sjećate se TV serije Dobra žena? Odvjetnica Alicia Florrick nikada to nije propustila. Znanstvenici su otkrili i zašto je posezanje za bocom prirodni odgovor tijela na stres. Povećane razine stresa mijenjaju kemikalije u mozgu na način da se mijenja što mozak smatra da mu treba da preživi.

Signali u mozgu koje pokreće stres, štite i smiruju naše tijelo. Ovi signali slični su onima koji nastaju kad se uzimaju stimulirajuće supstance koje izazivaju ovisnost o alkoholu, kofeinu i drogama. Mozak je prevaren da misli da mu te supstance pomažu, a to nas ohrabruje da nastavimo piti.

Štakori bez kontrole

Promjene u centru za nagrađivanje u mozgu izazvane stresom mogu nas navesti da pijemo još više, tvrde znanstvenici. Istraživanje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Pennsylvania koji su utvrdili da štakori koji su izloženi stresu piju više alkohola u usporedbi s onima koji nisu izloženi stresu. Profesor John Dani kaže da štakori izloženi stresu jedan sat, piju bez kontrole i tako to traje nekoliko tjedana.

Odgovor mozga na stres je s namjerom da nas štiti ali supstance koje izazivaju ovisnost koriste ove mehanizme našeg mozga da želi još. U suradnji sa drugim znanstvenicima, ovaj tim znanstvenika pokušava otkriti kako normalizirati neurone u centru za nagrađivanje u mozgu kako bi pomogli u prevenciji prevelike konzumacije alkohola.