Znanstvenici sve više istražuju načine liječenja karcinoma koji ne uključuju kemoterapiju

Oboljeli od limfotične leukemije bolje reagiraju na lijek ibrutinib

FOTO: Phil and Pam Gradwell/Flickr

Sve više karcinoma liječi se novim lijekovima koji pacijentima omogućavaju da ne prolaze kemoterapiju. Za većinu karcinoma, osobito solidnih tumora, kemoterapija je tretman koji se mora proći. Kemoterapije su agresivne i njihove otrove prate ozbiljne popratne pojave. Zbog toga znanstvenici pokušavaju pronaći, čini se sa puno uspjeha, načine liječenja karcinoma koji ne uključuju kemoterapiju.

Isto tako, učinjen je napredak u prepoznavanju onih karcinoma koji ne trebaju kemoterapiju ili na nju ne reagiraju. Time piše o novoj studiji objavljenoj u New England Journal of Medicine. Znanstvenik dr. Jan Burger utvrdio je da ljudi oboljeli od kronične limfotične leukemije, najučestalije vrste leukemije, puno bolje reagiraju na lijek ibrutinib nego na standardnu kemoterapiju.

Lijekovi koji uništavaju samo tumorske stanice

Nakon dvije godine 95 posto pacijenata kojima je davan ibrutinib bilo je živo, a sa kemoterapijom 85 posto. Druge su studije istraživale može li se kemoterapija izbjeći ali su bile fokusirane na pacijente koji nisu reagirali na kemoterapiju. Ibrutinib je odobren za liječenje nekih vrsta karcinoma kod pacijenata koji ne reagiraju na druge terapije.

Lijek se pridružio sve duljoj listi ciljanih lijekova koji uništavaju samo tumorske stanice pa ne izazivaju teške nuspojave. Taj pristup liječenju postaje sve uobičajenji u tretiranju karcinoma. Ovaj najnoviji lijek košta više nego kemoterapija ali s obzirom na nuspojave kemoterapije koje treba liječiti i njegova cijena je relativna.