Znanstvenici tvrde da bi novi oblik omega-3 masti mogao spriječiti rizik od sljepoće

Nova studija je predstavljena na sastanku Američkog društva za biokemiju i molekularnu biologiju

Allergic conjunctivitis flat design long shadow color icon. Seasonal spring, summer pollen allergy symptom. Bacterial, viral infection. Eye irritation, redness. Vector silhouette illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Glavni uzrok sljepoće mogao bi se izliječiti zahvaljujući novom obliku omega-3 ribljeg ulja, piše Study Finds o novoj studiji predstavljenoj na sastanku Američkog društva za biokemiju i molekularnu biologiju u Seattleu. Poznati faktor rizika retinopatije, bolesti oka koja može dovesti do sljepoće, smanjenje je retinalne dokozaheksaenske kiseline, DHA.

Znanstvenicima je uspjelo stvoriti novi oblik omega-3 masti DHA, dokozaheksaenske kiseline, koja štiti oči. Taj dodatak može prijeći iz krvotoka u retinu, za razliku od sličnih verzija dodataka koje su već dostupni u ljekarnama i koje značajno ne obogaćuju retinalnu DHA.

Gotovo 100% poboljšanje

Novi spoj mogao bi zaustaviti degeneraciju makule (žute pjege) povezanu sa starenjem koja pogađa brojne ljude starije od 50 godina. Znanstvenici vjeruju da taj novi suplement može zaustaviti pogoršanje vida kod pacijenata sa dijabetesom i demencijom.

U priopćenju za medije dr. Sugasini Dhavamani, znanstveni asistent na Odjelu medicine na Sveučilištu Illinosis u Chicagu, kaže da bi novi oblik ribljeg ulja potencijalno mogao biti koristan za različite retinopatije kod pacijenata, povezane s Alzheimerom i dijabetesom. Miševi koji su uzimali novu DHA doživjeli su gotovo stopostotno poboljšanje.

Retina je, inače, malo područje u stražnjem dijelu oka koje sadrži stanice osjetljive na svjetlost, a DHA pomaže njihovom održavanju. Retina može pretrpjeti oštećenja zbog smanjenog protoka krvi.

Testirali ulje na miševima

“Povećanje retinalne DHA do sada nije bilo moguće u klinički izvedivim dozama zbog specifičnosti krvo-retinalne barijere koja je nekompatibilna sa specifičnošću intestinalne barijere”, objašnjava dr. Dhavamani. “Studja koristi novi pristup koji nadilazi crijevne i krvno-retinalne barijere i poboljšava funkciju retine”, rekao je.

Autori studije testirali su riblje ulje na miševima uzgojenima da razviju procese slične onima koje imaju ljudi u ranoj fazi Alzheimerove bolesti. Nakon šest mjeseci, količine retinalne DHA kod miševa koji su primali novo riblje ulje pokazale su poboljšanje od 96 posto.

Suplementi su uspješno očuvali strukturu i funkciju retine, što se trenutnim dodacima, u nastojanjima spriječavanja mnogih vrsta oštećenja vida, ne može postići. Znanstvenici su koristili doze koje su ekvivalent 250 do 500 miligrama omega-3 masnih kiselina dnevno, kod ljudi. Naravno, provesti će se daljnje sigurnosne studije prije početka ispitivanja na ljudima.