Znanstvenici misle da su pronašli način kako usporiti širenje stanica raka gušterače

Rastu zahvaljujući signalima koje dobivaju iz okolnih stanica, pa će ih blokirati

FOTO: Salk Institute

Kao što invazivni korov za svoje brže širenje treba hranjivim tvarima bogato tlo, i karcinomi se oslanjaju na okoliš u tijelu da bi napredovali. Mikrookoliš tumora, obližnje tkivo, imunološke stanice, krvne žile i vanstanični matriks, zna se već dugo, imaju ulogu u rastu tumora.

Znanstvenici iz Salk laboratorija objavili su na godišnjem sastanku u La Jolli, da smatraju da se blokiranjem tih puteva može usporiti rast tumora. Signali koje tumorske stanice primaju iz mikrookoliša ohrabruju tumore da rastu mijenjanjem njihova metabolizma.

Do 2030. bit će drugi karcinom po smrtnosti

Karcinom pankreasa je smrtna bolest i ne dovoljno proučavana kada se radi o tome kako komunicira s okolinom, kaže autor Ronald Evans, direktor Salk laboratorija. Karcinom pankreasa ima najgori postotak preživljavanja u periodu od 5 godina od svih najuobičajenijih karcinoma i očekuje se da će postati drugi karcinom po smrtnosti do 2030. godine, kaže Evans da bi istaknuo značaj novog pristupa terapiji.

Prijašnje je istraživanje pokazalo da signali koji stižu iz okolnih stanica uključuju oba signala, onaj koji podupire maligne stanice i onaj od stanica koje se pokušavaju boriti protiv karcinoma.

Blokiranje hakiranja mikrookoliša

Tumor zapravo prodire u stromalne stanice i uzima što mu treba kako bi pojačao svoj metabolizam. Znanstveni tim je blokiranje ovog hakiranja mikrookoliša od strane tumorskih stanica pokušao postići lijekom JQ1 koji blokira promjene epigenoma. Tretiran tim lijekom, rast tumora se znatno usporio.

Potrebno je još ustanoviti da li JQ1 ili slične komponenete mogu smanjiti i usporiti rast tumora pankreasa kod ljudi kao i koji drugi putevi u kancerogenim stanicama reagiraju na tumorski okoliš ali je istraživanje otvorilo put novom pristupu, piše Scicasts.