Znanstvenici uzgojili dijamante u samo 150 minuta

Inovativni postupak proveli su znanstvenici iz Južne Koreje

FOTO: Edgar Soto/Unsplash

Prirodnim dijamantima trebaju milijarde godina da se formiraju, duboko pod zemljom, pod ekstremnim pritiscima i temperaturama. Sintetski dijamanti mogu se proizvesti neusporedivo brže, obično za nekoliko tjedana.

Nova metoda, temeljena na mješavini tekućih metala, može stvoriti umjetni dijamant u jednom danu, piše Science Alert.

Uz visoku temperaturu i tlak od 1 atmosfere, novi sintetski dijamant nastao je u 150 minuta. Inovativni postupak proveli su znanstvenici Instituta za temeljnu znanost u Južnoj Koreji.

Izrađen od legure tekućeg metala

Postupak otapanja ugljika u tekući metal za proizvodnju dijamanata nije posve nov. General Electric je prije pola stoljeća razvio ovaj proces koristeći rastaljeni željezni sulfid. Ti su procesi i dalje zahtijevali pritiske od 5-6 gigapaskala i dijamantno “sjeme” za koje bi se ugljik držao.

“Otkrili smo metodu za uzgoj dijamanata pri tlaku od 1 atmosfere i na relativno umjerenoj temperaturi korištenjem legure tekućeg metala”, pišu znanstvenici u radu objavljenom u časopisu Nature.

“Smanjenje tlaka postignuto je pažljivim miješanjem tekućih metala, željeza, nikla i silicija. U grafitno kućište ugrađen je vakuumski sustav kako bi se metal brzo zagrijao, a zatim ohladio, izložen kombinaciji metala i vodika.”

Misle da se proces može još poboljšati

Nakon samo 15 minuta, mali fragmenti dijamantnih kristala ekstrudirali su iz tekućeg metala odmah ispod površine, a dva i po sata kontinuiranog izlaganja proizvelo je kontinuirani dijamantni film, opisuje korejska studija.

Istraživači očekuju da se proces još može poboljšati, uz neke izmjene. Autori kažu da je puno potencijala i da se mogu uključiti i drugi tekući metali kako bi se dobili bolji rezultati.

Proces koji se trenutačno koristi za stvaranje većine sintetskih dijamanata koji se koriste u industrijskim procesima, elektronici i za kvantne kompjutere, traju nekoliko dana i zahtijevaju veći pritisak. Ova nova tehnika bila bi puno lakša i brža.