Češki znanstvenici upravo testiraju DNK bivšeg predsjednika Masaryka. Misle da je on zapravo sin Franje Josipa

Njihovi povjesničari djeluju prilično uzbuđeno

FOTO: YouTube/ screenshot

Češki znanstvenici provode DNA testiranja na odjeći prvog predsjednika Čehoslovačke Tomaša Masaryka koji bi mogli potvrditi tezu staru gotovo puno stoljeće prema kojoj je Masaryk bio nezakoniti sin Austro-Ugarskog cara Franje Josipa, piše BBC.

Iako samo hipoteza, bez konkretnih dokaza, priča o Masarykovom tajnom podrijetlu doista je intrigantna i već desetljećima fascinira čitatelje i povjesničare.

Je li bio u društvu kuharice?

Car Franjo Josip u prosincu 1849. odsjeo je na habsburškom imanju u gradiću Hodonin na Češko-Slovačkoj granici. Nije to bilo ništa više od kratkog odmora u posjeti carskoj vojsci koja je ugasila mađarsku pobunu. Habsburgovci su imanje često posjećivali i sasvim je moguće da je car tamo bio i tog ljeta. Nije to bio Franjo Josip kakvog se sjećamo danas, ćelave glave, strogog pogleda i impresivnih brkova. 1849. Habsburški car bio je tek devetnaestogodišnji mladić.

“Bilo bi potpuno normalno da mu je ponuđeno žensko društvo”, kaže Marek Vareka, povjesničar u Masarykovom muzeju u Hodoninu. Osoblje na imanju pri carskim je posjetima biralo lijepe lokalne djevojke za careve priležnice. To “žensko društvo” mogla mu je pružiti i Theresia Kropaczek, kuharica na imanju u Hodoninu.

Tomaš se rodio 7 mjeseci nakon vjenčanja roditelja

Ta se Theresia Kropaczek u kolovozu 1949. udala za Josefa Masaryka koji je radio kao kočijaš na imanju. Sina Tomaša rodila je sedam mjeseci nakon vjenčanja. Vareka naglašava da nema nikakvih dokaza da su se Theresia i mladi car ikada sreli, a kamoli dijelili krevet. Ta činjenica nije baš umanjila nagađanja.

Tehresia je govorila njemački i bila je deset godina starija od muža, što je za ono doba bilo dosta neobično. Cijelog života Tomaša Masaryka nevidljiva je ruka vukla prema gore. Još kao dijete kretao se u aristokratskim krugovima, i radio je kao učitelji najbogatijim austrijskim obiteljima.

Rezultati kroz par mjeseci

Nakon što je izbačen iz škole u Brnu, zbog svađe s ravnateljem, neobjašnjivo je primljen u jednu od najprestižnijih škola u Beču. “U Beču mu je pomagao šef policije Anton von Le Monnier, koji je bio osoba od povjerenja Franje Josipa”, priča češki dokumentarist David Vondraček.

Vondraček je uspio pribaviti kovčeg s odjećom koja je pripadala Masaryku. S nje je prikupio genetski materijal koji uspoređuje s DNA uzorkom njegova sina Jana kako bi potvrdio radi li se doista o Masarykovom genetskom materijalu, a ako rezultat bude pozitivan, usporedit će ga s uzorcima živih Habsburga. Češka televizija objavit će rezultate kroz par mjeseci.