3 razloga zašto je cijena nafte opet pala, i to na najnižu razinu u zadnjih 11 godina

Očekivalo se da će sukob Saudijske Arabije i Irana izazvati rast cijene

Iako bi po dosadašnjoj logici tržišta cijene nafte zbog sukoba Saudijske Arabije i Irana trebale rasti, u srijedu opet su pale i to na 35 dolara što je najniža cijena u zadnjih 11 godina, piše Reuters, niža nego na početku svjetske financijske krize. Taj trend traje već više od godinu dana i analitičari sada već imaju dosta suvisla objašnjenja za svaki novi pad. Za ovaj ističu tri glavna razloga.

1. Slabi gospodarski pokazatelji u Kini

Rast sektora usluga u Kini najsporiji je u zadnjih 17 mjeseci. Prema novim podacima objavljenima u srijedu, potražnja za naftom u Kini i dalje se usporava a Kina je najveći potrošač i uvoznik na svijetu. Smatra se upravo o kineskoj potražnji najviše ovisi hoće li se cijene nafte početi oporavljati. Još jedan oštri pad te potražnje mogao bi srušiti cijene na 25 dolara, tvrde analitičari, jer je na tržištu konstantno višak nafte.

2. Svađe u OPEC-u

Saudijska Arabija i Iran važne su članice OPEC-a. Prekid njihovih diplomatskih odnosa pokazuje koliko će se tom naftnom kartelu biti teško postići minimalnu suradnju članica oko cijena nafte. Ako će Iran povećavati izvoz, Iranci i SAudijci moraju nagovoriti ostale članice da smanje proizvodnju kako se cijena ne bi posve urušila, ali to se sada čini nemogućim. Upravo su Saudijci inzistirali na održavanju visoke proizvodnje kako bi se s tržišta istisnuli američke proizvođače i članice čiji državni prihodi to sada skupo plaćaju optužuju Saudijce da pokušavaju uništiti i konkurente u OPEC-u.

3. Jak dolar

Dolar je snažno počeo ovu godinu, tečaj mu i dalje raste što je loša vijest za trgovce naftom, jer se sirovine plaćaju u dolarima. Što je dolar jači, nafta je kupcima skuplja i potražnja ne raste dovoljno. Da bi se cijene podigle prvo treba narasti potražnja.