Nekad je nužno odabrati stranu

4 Googleove taktike koje američka vlada ne smatra zloporabom monopola

Bijelu kuću su pacificirail, hoće li isto učiniti i s europskim regulatorima?

FOTO: Doc Searls/Flickr

Europska komisija priprema pravnu osnovu za tužbu protiv Googlea, zbog zloporabe monopolističkog položaja na području pretraživanja interneta. Najmanje devet europskih kompanija dosad je tužilo Google da im nanosi štetu manipulacijom rezutata pretraživanja i selektivnom objavom plaćenih oglasa.

Ti su procesi dosad bili zatvoreni za javnosti a povjerenica za tržišno natjecanje Margrethe Vestager sada zatražila dopuštenje da tužbe objavi. Prema izvorima koje citira Wall Street Journal, Europska komisija ovoga puta je spremna tužiti Google za kršenje europskih zakona tržišnom natjecanju.

Bio bi to epohalan sudski proces, sličan onome koji je američka vlada 2001. pokrenula protiv Microsofta. Googleu bi mogao dobiti kaznu od 10 posto ukupnih godišnjih prihoda, oko 6 milijardi dolara. Europska unija nije popustljiva prema Googleu.

Kompanija je uz Apple, Facebook i Amazon pod istragom EU zbog izbjegavanja plaćanja poreza u Americi, a u kolovozu 2014. su na temelju odluke Europskog suda pravde počeli provoditi “pravo na zaborav” koje korisnicima omogućava da od Googlea zatraže da obriše sve rezultate pretraživanja o njima za koje smatraju da im osobno štete.

Američka vlada 2012. je provela veliku istragu protiv Googlea u kojoj je nedvojbeno utvrđeno da kompanija krši zakone i koristi monopolističku poziciju, ali američka Federalna komisija za trgovinu (FTC) odbacila je sve nalaze istražitelja.

Google je oslobođen nakon što je obećao manje ustupke. Američki su novinari došli do dokumenata iz istrage i objavili izvještaj koji zorno pokazuje kako je Bijela kuća Googleu svjesno omogućila monopol, a napisali su i da su direktori Googlea tijekom istrage redovito odlazili na tajne sastanke s predstavnicima vlade.

Predsjednik američkog Senatskog odbora za za zaštitu tržišnog natjecanja republikanac Mike Lee, nedavno je zato zatražio istragu o pozadini FTC-ove odluke i odnosima Googlea i vlade. Ovo su četiri optužbe protiv Googlea koje je američka vlada odlučila zanemariti:

Promoviranje svojih servisa nauštrb puno popularnije konkurencije

stoppelman
Osnivač Yelp-a Jeremy Stoppelman dokazao je da Google skriva linkove konkurenata TechCrunch/Flickr

Google je osumnjičen da suzbija konkurenciju sve popularnijih servisa za lokalne usluge, nezakonito promovirajući svoje stranice za kupovinu, lokalne preporuke, putovanja i financijske usluge. Čak i kada su korisnici izričito tražili konkurentske servise, Google je prezentirao linkove svojih a konkurentske stavljao na posebne liste ili ih prikrivao.

Što su otkrili istražitelji: Googleova praksa “oštetila je mnoge konkurente” ali tužba je neopravdana jer su pristali poboljšati rezultate pretraživanja.

Što je zaključila Vlada: Google je dokazao da je poboljšanjem rezultata pretraživanja unaprijedio kvalitetu svoje usluge.

Što je napravio Google: Kompanija nije komentirala promjenu politike, nastavili su promovirati svoje specijalizirane usluge nauštrb konkurentskih.

Krađa sadržaja s tuđih stranica radi poboljšanja svoje liste rezultata

axel springer
Direktor Axel Springera Mathias Döpfner popustio je Googleu kako ne bi naštetio novinama Axel Springer

Američka istraga bavila se i optužbama da Google krade sadržaj s konkurentskih stranica kako bi poboljšavao rezultate na svojim stranicama. U Americi su veliki problem s tim imali TripAdvisor i Amazon koji su tvrdili da im Google krade rang liste proizvoda i recenzije kako bi bolje rangirao svoje rezultate. U Europi je Google vodio veliki spor s novinskim izdavačima. Direktor njemačke novinske kuće Axel Springer Mathias Döpfner bio je najjači glas izdavačke strane i tražio je da Google plati za fragmente medijskog sadržaja koji koristi na listama rezultata. Na kraju je popustio da, kako je rekao, kao izdavač ne bi sam sebe eliminirao s internetskog tržišta.

Što su otkrili istražitelji: Google je prijetio vlasnicima stranica da će ih obrisati iz rezultata na svojim tražilicama ako mu ne dopuste da njihov sadržaj koristi u svojim specijaliziranim listama rezultata

Što je zaključila Vlada: Tri člana Vladine komisije izrazila su “jaku zabrinutost” zbog Googleova ponašanja.

Što je napravio Google: Vlasnicima stranica dali su mogućnost da ostanu na osnovnim listama rezultata u na njihovim pretraživačima i da, ako to žele, izbjegnu specijalizirane liste.

Nekažnjeno blokiranje oglašivača koji su pokretali kampanje kod konkurencije

sridar ramaswamy
Googleov direktor komercijale i oglašavanja Sridar Ramaswamy Google

Američki oglašivači u više su navrata tužili Google da nezakonito sprečava propisnu vidljivost i domet oglasa njihovih kompanija, samo zato što su one istovremeno pokretale kampanje na konkurentskim platformama.

Što su otkrili istražitelji: Oglačivačima koji su htjeli pokretati kampanje na drugim pretraživačima skuplje su naplaćivali svoje usluge

Što je zaključila Vlada: Dva člana Vladine komisije izrazila su “jaku zabrinutost” zbog Googleova ponašanja

Što je napravio Google: Google je promijenio praksu i prepustio oglašivačima veću kontrolu nad podacima o njihovim kampanjama, uvodeći poboljšanja na svom servisu DoubleClick Verification

Privilegirani ugovori koji ograničavaju suradnju oglašivača s konkurencijom

Screen Shot 2015-04-04 at 16.36.15
Direktorica Yahooa Marisa Mayer pregovara s Googleom o budućoj suradnji u pretraživanju Yahoo Images

Google je web stranice koje objavljuju njegove rezultate pretraživanja nezakonito ograničavao u suradnji s drugim pretraživačima. U specijalnim ugovorima koje su potpisivali s njima, oglašivači su imali velike pogodnosti u odnosu na konkurenciju na Googleovim stranicama, ali nisu smjeli raditi s drugim platformama.

Što su otkrili istražitelji: Google je ugovorima blokirao suradnju partnera s njegovim konkurentima poput Microsoftova Binga

Što je zaključila Vlada: Jedan član Vladine komisije utvrdio je nedostatak dokaza

Što je napravio Google: Goggle se nije obvezao promijeniti politiku